Yaz aylarının gelmesi ile birlikte herkesi bir tatil telaşı sardı. Ve binlerce otel arasından pet dostu olanları belirlediniz. Hatta aralarından seçiminizi de yaparak belki rezervasyonunuzu tamamladınız. Peki tüylü dostunuz bu tatile hazır mı ? HepiPet.com bu konuda bilmeniz gerekenleri özetliyor.

 

 

1-  Eğer uçak seyahati düşünüyorsanız..

Kullanacağınız havayolu firmasının evcil hayvan taşıma kurallarına göz atmalısınız. Ufak değişiklikler olabilse de genel süreç dostunuzun aşılarının tam olması ve uçuş öncesi dostunuzun da sizinle olacağının bilgisini havayolu firmasına iletmenizdir. Yurtdışı uçuşlar için ise ek olarak mikroçip ve kuduz aşısının testi yapılmış olmalıdır.

 

2- Köpeğinizi araba yolculuğuna dostunuzu hazırlamak..

Kedi ve köpeklerin uzun araba yolculuklarını çok sevmeyebileceğini söyleyebiliriz. Köpeğiniz ile yolculuğa çıkacaksanız biraz uzun bir yürüyüşün ardından seyahate başlayabilirsiniz. Sevdiği bir örtüyü ve oyuncağını yanınıza alabilirsiniz.  Ancak kafasını camdan dışarı çıkarmasına izin vermemelisiniz.

Ayrıca çok alışkın olmayan dostunuzu yol tutmasına karşın veteriner hekiminiz ile görüşebilir ve öncesinde vereceği ilaçları hazırda tutabilirsiniz.

 

3- Kediniz ile uzun yol yapmak

Kediler de yolculukları çok sevmeyebilirler. Özellikle evlerinin rahatı onlara her zaman daha çekici gelir. Yine sevdiği bir oyuncağı veya örtüyü yanınıza alabilirsiniz. Ayrıca taşıma kafesini seyahat öncesinde ortaya çıkarmanız dostunuzun da yolculuktaki stresini azaltabilir. Küçük de olsa bir kum kabı almanız yolculuk sırasında işinizi kolaylaştıracaktır.  Büyük gün öncesi alışması için bir kaç kısa yolculuk yapmanız da işinizi kolaylaştırabilir 🙂 Yanınıza bir bel tasması almanız duraklamalarda dostunuzun hareket etmesi için kullanışlı olacaktır.

 

 

4-  Seyahat için sakinleştiriciler ?

Eğer yolculuklar gerçekten stresli geçiyor ise bu konuda sakinleştiriciler kullanılabilir. Ancak dostunuzun sağlıklı olması ve veteriner hekiminizin yönlendirmesi şartıyla.  Bunun yanında çok hareketli bir hayvanınız varsa yine bu tarz sakinleştiriciler seyahatin rahat geçmesi adına önerilebilir. Olası yan etkilerden hekiminiz size bahsedecektir. Kısa burunlu hayvanlar ve solunum problemi yaşayan evcil hayvanlarda bu sakinleştiricilerden kaçınmanız önerilir.

 

 

5- Genel öneriler

– Dostunuzun ve sizin bilgilerinizin bulunduğu bir tasma edinmeniz önemlidir. Her yıl çok sayıda hayvan tatil sırasında kayboluyor.

 

– Seyahat sabahı mama vermeyebilirsiniz. Böylece taşıt tutması nedeniyle görülebilecek kusmaların önüne geçebilirsiniz. Ancak seyahatin gidişatına göre küçük porsiyonlar şeklinde ödüllendirebilirsiniz.

 

– Bu stresin yanında dostunuzun serin kalması da önemlidir. Yanınıza buz alabilir veya aracınızın klimasını belirli bir seviyede tutabilirsiniz.

 

– Yerleştiğinizde eşyalarınızı yerleştirirken dostunuzun da o odada olmasını sağlarsanız kendini evinde hissetmesine yardımcı olacaktır.

 

Yanıtlar