Hepimiz uzun süren kış günlerinden sonra yazı özledik. Ancak yaz öncesinde tüylü dostunuz için bazı noktalara dikkat ederek bir çok problemin önüne geçebilirsiniz. Özellikle mevsim geçişlerinde sıcaklara karşı dostunuzu ufak tüyolar ile hazırlayabilirsiniz. Her yerin yavru kedilerle hareketlendiği ve parazitlerin yumurtlama dönemlerinin başladığı bu sıcak aylarda gelin size bazı öneriler sunalım.

 

1- Her zaman taze ve temiz su bulundurun

Dostunuz susadığında kolayca temiz suya ulaşabilmesi çok önemlidir. Çünkü gerçekten susadıklarında sıvı olan herhangi birşeyi içmeyi deneyebilirler. Özellikle evin farklı noktalarına su kapları koymanız bu problemi önleyecektir.

 

2- Su kabını geceden buzluğa atın ve sabah uzun süre soğuk ve temiz su bulabilmesini sağlayın.

Öncelikle gün içinde evde değilseniz bu çözüm etkili olacaktır.

 

3- Bahçeye çıkan kediniz için gölge alanlar düzenleyin.

Eğer kediniz bahçeye çıkmayı seviyorsa gölge yaratacak bazı bitki ve ağaçlar onu sıcaklardan koruyacaktır. Ayrıca dışarıda izolasyonu sağlayan bir kedi evi yapabilirsiniz.

4- Kedinizle mangal keyfi

Yaz aylarında serin akşamüstü mangal öğününe kim hayır diyebilir ki? Ancak konu kediniz olduğunda bu konuda ısrarcı olmalısınız. Daha önceki içeriklerimizde ( Kedi ve Köpeklerin Asla Yememesi Gereken 5 Şey ,  Kedinizi Çok Sevindirecek 7 Şey )  kedinize verebileceğiniz ve veremeyeceğiniz yiyecekleri listelemiştik. Ne kadar sizi ikna edici bakışlar atsalar da onları ödüllendirmekten çok sağlığını etkilemiş olacaksınız.

 

5- Kedinizin tüy bakımını aksatmayın

Yaz ayları tüy değişimi nedeniyle tüy dökülmelerinin arttığı bir mevsimdir. Dolayısıyla dostunuzun her zamankinden daha fazla taranmaya ihtiyacı olacaktır. Özellikle traş konusunda bize gelen sorularda gerekli aydınlatmaları yaptık. Dostunuzun tüy yapısını bozmadan da gerekli bakımı yaparak bu mevsimi atlatmasında yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca kedinizin tüylerini düzenli tarayarak vücut ısısını düzenlemesinde ona en büyük yardımı yapmış olacaksınız.

 

6- Özellikle havasız ve kapalı ortamlardan kaçının

Dostunuzu ASLA arabanızda bırakmamanız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Ne kadar pencereleri aralasanız da yeterli sirkülasyonu sağlayamazsanız ciddi hayati tehlikelere sebep olabilirsiniz

 

7- Kedinizin evin serin bölümlerine ulaşabilmesini sağlayın

Klimalı odanın da kediniz için ulaşılabilir olmasını sağlamalısınız. Unutmayın siz sıcak bir ortamda ne hissediyorsanız kediniz de farklı hissetmeyecek. Özellikle fayans ve mermer gibi zeminler kedilerin sıcak saatlerde uyumayı sevdiği yüzeylerdendir.

 

 

 

Yanıtlar