Dostlarımızın oburluğu hakkında ne kadar yakınsak da aslında içten içe yemeğimizi paylaşmak da bizleri mutlu ediyor. Ancak onların sağlığı her şeyden önce geliyor ve ellerimizle verdiğimiz yiyeceklerin onların sağlık problemlerine dönüşmesinden korkuyoruz. Tüylü dostlarımıza asla vermemeniz gereken 5 yiyeceği bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

1- Çikolata , Kahve , Kafein

 

Bu 3 ürün içinde bulunan metilksantin maddesi dostlarınız için toksik etki yaratabilir. Bu madde evcil hayvanlarda kusma, ishal, hızlı soluma, aşırı susama ve idrara çıkma, hiperaktivite, kasılma ve titremeler sonunda ölüme dahi sebep olabilir. Bitter çikolata içerisinde daha fazla metilksantin bulundurması nedeniyle sütlü çikolatalara göre daha tehlikelidir.

2- Alkol

 

Alkollü içecekler ve alkol içeren yiyecekler kusmaya, ishale, sinir sistemine hasar vererek denge bozukluğuna, solunumun zorlaşmasına, kasılmalara, komaya hatt ölüme dahi yol açabilir. Hiç bir şart altında dostunuza alkol vermemeli ve olası ihtimallerden kaçınmalısınız. Eğer yanlışlıkla böyle bir durumla karşılaştıysanız acilen veteriner hekiminize ulaşmalısınız.

 

 

 

3- Kuru ve Yaş Üzüm

   

Tam olarak mekanizması açıklanamasa da böbrek yetmezliğine sebep olabildiği biliniyor. Bu nedenle üzümden kaçınmanız doğru bir hareket olacaktır.

 

4- Ksilitol

 

Ksilitol bir çok üründe ve atıştırmalıklarda tatlandırıcı olarak kullanılır. Şekerlemeler, sakızlar, diş macunları gibi ürünler özellikle dikkat etmeniz gereken ürünlerdendir. Ksilitol, insülin salınımını arttırarak bir çok türde karaciğer yetmezliğine sebep olabilir. İnsülin salgılanmasıyla hipoglisemi denilen şeker seviyesine bağlı bir şok şekillenir ve kusma, denge-koordinasyon kaybı ile kasılmalar görülebilir

 

 

5- Tuz ve Atıştırmalıklar

 

Yüksek miktarda tuz barındıran ürünler ve cips,kraker gibi atıştırmalıklar aşırı susamanın yanı sıra idrar problemlerine ve sodyum zehirlenmesine zemin oluşturabilir. Dostunuzun çok fazla tuz tüketimi kusma, ishal, kasılma, titreme, ateş ve hatta hayatını kaybetmesi gibi sonuçlar doğurabilir. Dostunuzu cips, kraker gibi ürünlerden uzak tutmalısınız.

Yanıtlar