Kedi ve köpekler özellikle bizim yemeklerimize çoğu zaman gözlerini diker ve paylaşmamız için her türlü yola başvururlar. Ancak çoğu zaman kıyamadığımız tüylü dostlarımızın sağlığı onların doğru beslenmesine bağlıdır. Özellikle zehirlenme vakalarının büyük çoğunluğunu kapsayan gıda zehirlenmelerini önlemek için size bazı güvenli yiyecekleri önereceğiz.

En çok karşılaştığımız zehirlenmeler çikolata, kafein ve alkol kaynaklı vakalar oluyor. Bazen bir anlık dikkatsizlik ile ciddi sağlık problemleri ve ani ölümlere yol açılabiliyor.

Gelin kedinizi mutlu edecek 7 yiyeceğe birlikte göz atalım.

1- Bal

Kedi ve köpekler bal yiyebilirler. Bal içerdiği A, B, C, D, E ve K vitamini yanında potasyum, magnezyum ile antioksidanları barındırır. Ufak miktarlarda vermenin dostunuzun alerji problemlerine olumlu etkide bulunabileceğini araştırmalar gösteriyor.

 

 

2- Dondurma

Yaz aylarına girerken karşı koyamadığımız şeylerin başında dondurmalar geliyor. Ancak yazımızın diğer kısmında belirttiğimiz üzere tatlandırıcı ve yüksek şeker içeren dondurmalardan kaçınmalısın. Diyet ve sade dondurmaları ufak miktarlarda vererek dostunuzu mutlu edebilirsiniz. Ancak siz yedikten sonra vermeniz her dondurma yemenizde istemesini önlemede yardımcı olur. Kedilerin tatlı yiyeceklerin tadını alamayacağını ve miktarda bunu da göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz..

 

3- Balkabağı

Kedinize balkabağı verme fikri ilk başta farklı gelse de aslında balkabağı günümüzde mamaların da içeriğine dahil olmaya başladı. Püre haline getirilmiş balkabağı içerdiği lif ve besin değerleri ile kedinizin sindirimine yardımcı olurken tüylerini de kusmasına yardımcı olacaktır.

 

 

4- Fıstık Ezmesi

Eğer şekerle veya ksilitol ile tatlandırılmamışsa fıstık ezmesi dostunuz için çok iyi bir protein ve lif kaynağı ödülü olabilir. Özellikle doğal ve tatlandırılmamış olması en çok dikkat etmeniz gereken nokta.

 

 

5- Yoğurt

İçerdiği protein, kalsiyum ve probiyotikler sayesinde yoğurt ara sıra dostunuza vermenizde bir problem yaşatmayacak yiyeceklerden biridir. Çok sık ve fazla vermemek kaydıyla dostunuzu ödüllendirebilirsiniz.

 

6- Yumurta

Dostunuza yumurtayı güvenle verebilirsiniz. Haşlanmış yumurta dostunuz için çok iyi bir protein, esansiyel amino asit ve yağ asidi kaynağıdır. Aşırıya kaçmamanız yumurta konusunda da geçerli.

 

7- Kaju

Köpekler kajuyu severek yiyebilir ve içerdiği kalsiyum,magnezyum,antioksidan ve proteinler onun sağlığı için de yararlıdır

Yanıtlar