Kedi ve köpekler özellikle bizim yemeklerimize çoğu zaman gözlerini diker ve paylaşmamız için her türlü yola başvururlar. Ancak çoğu zaman kıyamadığımız tüylü dostlarımızın sağlığı onların doğru beslenmesine bağlıdır. Özellikle zehirlenme vakalarının büyük çoğunluğunu kapsayan gıda zehirlenmelerini önlemek için size bazı güvenli yiyecekleri önereceğiz.

 

En çok karşılaştığımız zehirlenmeler çikolata, kafein ve alkol kaynaklı vakalar oluyor. Bazen bir anlık dikkatsizlik ile ciddi sağlık problemleri ve ani ölümlere yol açılabiliyor.

 

Gelin köpeğinizi mutlu edecek 7 yiyeceğe birlikte göz atalım.

 

1- Ananas

Taze ananas az miktarda verildiğinde köpekler için güvenlidir. Ayrıca içerdiği vitamin, lif, mineral açısından da oldukça zengin bir meyvedir.

 

Ancak yine aşırıya kaçmadan ufak porsiyon halinde vermeniz kusma ve ishal gibi istenmeyen durumları önleyecektir.

 

 

2- Çilek, Yaban Mersini, Böğürtlen

Çilek, yaban mersini ve böğürtlen içerdiği antioksidanlar sayesinde köpeğiniz ile paylaşabileceğiniz meyvelerden.

 

 

3- Dondurma

  

Yaz aylarına girerken karşı koyamadığımız şeylerin başında dondurmalar geliyor. Ancak yazımızın diğer kısmında belirttiğimiz üzere tatlandırıcı ve yüksek şeker içeren dondurmalardan kaçınmalısın. Diyet ve sade dondurmaları ufak miktarlarda vererek dostunuzu mutlu edebilirsiniz. Ancak siz yedikten sonra vermeniz her dondurma yemenizde istemesini önlemede yardımcı olur.

 

4- Elma

Köpeklerin özellikle elmaya düşkünlüğü sizi şaşırtmasın. İçerdiği yüksek miktardaki A ve C vitaminleri

elmayı dostunuz için sağlıklı bir atışmalık haline getirir.

 

5- Bal

Kedi ve köpekler bal yiyebilirler. Bal içerdiği A, B, C, D, E ve K vitamini yanında potasyum, magnezyum

ile antioksidanları barındırır. Ufak miktarlarda vermenin dostunuzun alerji problemlerine olumlu etkide bulunabileceğini araştırmalar gösteriyor.

 

 

6- Fıstık Ezmesi

Eğer şekerle veya ksilitol ile tatlandırılmamışsa fıstık ezmesi dostunuz için çok iyi bir protein ve lif

kaynağı ödülü olabilir. Özellikle doğal ve tatlandırılmamış olması en çok dikkat etmeniz gereken nokta.

 

7- Brokoli

Köpekler çiğ yada pişmiş brokoliyi yiyebilirler. Düşük kalorili ve besin değeri yüksek sebzelerden biridir. Ancak yine miktar olarak fazla vermeniz içerdiği izotiyosiyanat nedeniyle sindirim sistemi problemlerine yol açabilir.

 

8- Yumurta

Dostunuza yumurtayı güvenle verebilirsiniz. Haşlanmış yumurta dostunuz için çok iyi bir protein, esansiyel amino asit ve yağ asidi kaynağıdır. Aşırıya kaçmamanız yumurta konusunda da geçerli.

 

9- Kaju

Köpekler çiğ olmak kaydıyla kajuyu severek ve güvenle yiyebilir ve içerdiği kalsiyum,magnezyum,antioksidan ve proteinler onun

sağlığı için de yararlıdır Tabi aşırıya kaçmamanız önemli.

Yanıtlar