Köpek Irkları

Köpek Irkları ve Sınıfları

Ehlileştirilmeyle beraber köpekler; günümüzde Dünya Köpek Federasyonu (FCI) olarak bilinen uluslararası kuruluş tarafından 10 farklı kategoride gruplandırılırlar. Bu evcil köpeklerin en şaşırtıcı özelliği eğitilebilmeleridir. Pek çok amaç için üretilen her köpek temel içgüdüleri sayesinde eğitime yatkın köpek ırkları olarak bilinirler.

 

1: Çoban köpekleri ve sürü köpekleri

2: Pinscher ve Schnauzer türü köpekler.

3: Terrierler

4: Dachshund köpekleri

5: Spitz türü köpekler

6: Av köpekleri, tazılar vb.

7: Hedef köpeği

8: Av köpekleri

9: Refakatçi köpekler

10:Yarış tazıları

 

King Charles Cavalier

Av köpekleri sportif köpeklerdir. Bu grupta retriever, spanyel, pointer ve setter ırkı köpekler bulunmaktadır. Avlanma içgüdüleri çok yüksektir, suya çok düşkün köpeklerdir. Örneğin Retriever cinsi köpekler nesiller boyu yapılan seleksiyon sonucu av hayvanı olarak üretilmiş aynı zamanda ev yaşamına adaptasyon sağlamış olsalar da doğal yaşamlarında avlanma içgüdüleri ile sizi şaşırtacaklar.. Sahil kenarındayken aniden önünüze bir kuşu yada denizdeki bir balığı getirirse şaşırmayın 🙂 Ev yaşamına adapte çok kolay olsalar da, egzersiz yapmaları mutlak suretle gereklidir.

Labrador Retriever

Tazılar muazzam koku alma duyusuna sahip köpek ırklarından biridir. Koklayarak avlanmaları için üretilmiş olup, avlarının kokularını takip etmekten kendilerini alıkoyamazlar. Görüş yetenekleri çok kuvvetlidir. Aynı zamanda çok hızlılardır. Örneğin Rus kurt köpekleri ve Afgan tazıları dünyanın en hızlı köpek ırklarındandır. Bu yüzden aktif yaşama sahip insanların evcil hayvanı olabilirler. Kısa ve sürekli egzersiz ve gezdirme ömürlerini uzatacak, yaşam kalitelerini arttıracaktır.

İşçi sınıfı köpek ırkları ‘nın genel özellikleri güçlü, başına buyruk, bazıları kavgacı, sahibine çok bağlı,iri cüsseli ve arama-kurtarma içgüdüsüne sahip olmalarıdır. Fakat bu köpeklerin sabırla eğitilmesi gerekir. Terrier ırkı köpekler kararlı, bağımsız ruha sahip, zor eğitilen ve kavgacı özellikleriyle ün salmışlardır.

Süs köpekleri çok küçük olmakla beraber, arkadaş canlısıdırlar. Pug, pomerian, chihuahua ve papillon minyatür ırklar süs köpekleri grubuna dahildir. Çok heyecanlı ve hareketli oldukları için sürekli egzersiz hayatlarının vazgeçilmez aktivitesidir. Mizaç olarak genelde hırçınlardır ve sahiplerini ev bireylerinden de kıskanabilirler. Sosyalleştirilmeleri gerekir çünkü hayatlarını sadece sahiplerine adayıp diğer herkesi tehlike olarak görebilecek içgüdüye sahip köpek ırkları ‘dır.

Çoban köpekleri sürü köpekleridir. Güdücü ve koruyucu olarak ayrılırlar. Ülkemizde sürü güdücü olarak en çok Akbaş, koruyucu olarak Kangal köpekleri kullanılır. Enerjik, akıllı, sadık köpek ırklarından olup Alman Çoban Köpekleri, Belçika Tervureni de bu grupta yer alır. Bu köpekler eğitime ve ilgiye aç köpekler oldukları için sahiplerinin onlara fazla zaman ayırması gerekir. Yeterli zaman ve eğitimle çok iyi ev köpeği oldukları kanıtlanmıştır. Schnauzer, Dalmaçyalılar, Sharpei, Kaniş, Jack Russel, köpekleri birden fazla özelliğe sahip oldukları için sınıflandırılma dışında tutulmuşlardır.

Köpek ırklarını tanımak , evcil hayvan sahiplenilmeden önce iyice araştırma yapmak, doğru hayvanı seçmek çok önemli ve gereklidir. Unutmayın ki dostunuzla aynı zamanda bir ömrü paylaşıyorsunuz 🙂

 

Kedi ve köpek Irkları konusunda merak ettiğiniz soruları ana sayfamızdan bize iletebilir  veya daha önce sorulmuş sorulara buradan göz atabilirsiniz.

Yanıtlar