Kırık dişler, aşınmış dişler veya ağız boşluğunun yumuşak dokusunda travma, köpekler yanlış oyuncakları çiğnediğinde ortaya çıkabilecek problemlerden bazıları…

Köpek sahipleri gündüz evde değilken, evcil hayvanların bakımı için gündüz bakımevleri iyi bir seçenek olabilir. Gündüz bakımevleri köpeğin normal hayatında yoksun kalıyor olabileceği zengin çevre ve sosyalleşmeyi de sağlayabilir. Fakat bu merkezlerde köpekler uygun olmayan çiğneme nesneleri ve oyuncaklarına maruz kalabilirler.

Literatürde verilen örneklerde, sert bir çiğneme oyuncağı nedeniyle yumuşak doku yırtığı yaşamış, agresif çiğneme nedeniyle alveolar mukozası eriyen ve dişlerini kaybeden vakalardan bahsedilmektedir.

Bu noktada bilmemiz gerekenler: Çok sert oyuncaklar ağız boşluğunun sert ve yumuşak dokularına zarar verebilir, gündüz bakımevlerinde veya yatılı olarak evden başka bir yerde kalan hayvanların hangi oyuncaklara maruz kaldığını araştırmak önem kazanır.

 

Bir vaka ile konuya açıklık getirmeye çalışalım:

Taz 11 yaşında Güney Amerika Mastiff cinsinde bir köpek. Ağızda ani ve bol miktarda kanama şikayetiyle veteriner kliniğine götürüldü. Yapılan muayenede alt çenenin sağ tarafında kanama saptandı. Bilinen bir travma öyküsü yoktu.

Taz, şimdiki sahipleri tarafından yaşı ileri iken sahiplenilmişti, önceki sahipleri Taz’ın ağız ve diş bakımını ihmal etmişlerdi.

Taz’a anestezi uygulandı ve kanamanın kaynağı izole edildi. Sağ mandibular birinci molar dişte kırık vardı ve bu bölgedeki kemik ve mukozada fenestrasyon mevcuttu.

Diş enfeksiyonu, diş kökleri ve komşu inferior alveoler nörovasküler demet alanında kemik erozyonu ve inflamasyona neden olmuştu.

Kırık diş diş iki parçaya bölündükten sonra alındı, kanama kontrol altına alındı ve hasarlı yumuşak doku dikiş ile kapatıldı.

Çoğu veteriner hekim, endodontik hastalıkların ağrı ve enfeksiyona neden olduğunu bilir, ancak hayatı tehdit eden kanama, diş hekimliği ve ağız cerrahisi uygulamalarına başvurmak için en yayın nedenlerden biridir.

Yapılan bir çalışmada, travmatik dentoalveolar yaralanmaların prevalansı % 26.2 olarak bulundu. En sık yaralanan diş mandibular ve maksiller köpek dişiydi (%35.5).

Eğer bir köpekte çatlamış diş saptanırsa, sahibine kullandığı çiğneme oyuncakları hakkında soru sorun. Çatlak dişe neden olanlar arasında gerçek kemikler, naylon kemikler, boynuzlar, inek toynakları, kayalar ve buz kütleleri yer alır.

Bu konuda yaygın öneri şudur: Diz kapağı kuralı. Yani, evcil hayvanlara, özellikle köpeklere verilen oyuncağın, vurduğunda sahibinin diz kapağını acıtmayacak yumuşaklıkta olması gerekiyor.

 

Kaynak : http://www.veterinarypracticenews.com/why-you-need-to-choose-chew-toys-wisely/

Yanıtlar