Köpekler söylenenleri işlemek için insanlar ile aynı beyin bölgesini kullanıyorlar: Macaristan’dan bir çalışma

‘’Bir Golden Retriever olan ‘Maya’ sahibinden duyduğu ‘Çok iyi’ cümlesi karşısından mutlu bir şekilde pençesini tuttu ve övgüye yanıt verdi. ‘’

Macaristan Budapeşte’deEotvos Lorand Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı 13 köpeğin beynini taradı ve köpeklerin insanlara benzer şekilde mesajlar üretmek için sözcükleri ve tonlamaları aynı işleme tabi tuttuğunu saptadı.

Yakın zaman önce Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada, köpeklerin, kelimeleri işlemek için insanlar gibi beynin sol hemisferini, ve tonlamanın işlenmesi için de sağ hemisferi kullandıkları gösterildi. Övgü, köpeklerin ödül merkezini ancak sözcük ve tonlamanın bir araya geldiği zaman etkinleştirmekte.

Çalışmanın araştırmacıları “Köpeklere övgü dolu olan ve olmayan sözcükleri, övgü dolu olan tonda ve övgü dolu olmayan tonda söyledik ve köpeklerin insanlar gibi sadece kelime anlamı bilgilerini ayrı olarak işlediklerini gördük.’’ diyerek çalışma bulguları hakkında bilgi verdi ve ekledi: ‘’Bunu insan beyninde yapılana benzer şekilde yapıyorlar, bu nedenle araştırmamız benzersiz bir nitelik kazanıyor, çünkü hayvanların insan konuşmalarını nasıl analiz ettiği ve işlediği daha önce başka hiçbir çalışmada araştırılmadı.

Çalışmada Border Collie, Golden Retriever, Alman Çoban köpeği de dahil olmak üzere 13 farklı ırktan köpek MR tarayıcısında 7 dakika boyunca tarandı ve beyin aktiviteleri ölçüldü.

Köpeklere MR taraması sırasında kulaklık takıldı ve ‘’iyi, çok iyi, iyi iş, bravo oğlum’ şeklinde övgü dolu ifadeler kullanıldı. Köpekler bu övgü ifadelerini, tonlamasız, nötr tonlama ile ve övgü dolu tonlama ile duydular. Araştırmacılar, olumlu tonlama ile söylenen övgü sözcüklerinin köpeğin beyninde ödül olarak algılandığını ancak aynı ses tonuyla dile getirilen sıradan sözcüklerin köpeklerde aynı tepkiyi yaratmadığını gözlemledi.

Çalışmanın baş araştırmacısı Dr Andics, sonraki çalışmalarda köpeklerin bazı ses türlerini diğerlerinden daha iyi duyabiliyor olmaları, belli bir müzik türünü daha seviyor olmaları ihtimallerinin üzerinde durulması gerektiğini belirtti.

Yukarıdaki haber http://www.medscape.com/viewarticle/868388 isimli web sitesinden derlenmiştir.

Erişim tarihi: 21.02.2017

Yanıtlar