Reggae’ye Bayılıyorlar

Glasgow Üniversitesi, köpeklerin müzikal zevkleri hakkında, İskoçya Hayvan Refahı Vakfı (SPCA) ile ortak bir araştırma yayınladı.

Çalışma,köpeklerin farklı müzik türlerine nasıl fizyolojik tepkiler verdiklerini ölçmek amacıyla yapıldı.

Köpek kulübelerine monte edilmiş ses sistemleri aracılıyla, bir grup köpeğe softrock, Motown, pop, reggae ve klasik müzik türlerinden çeşitli parçalar dinletildi. Müzik dinletisinin ardından, araştırmacılar, köpeklerin stres seviyelerini, dolaştıkları süreyi, kalp atış hızlarını ve diğer fizyolojik değişiklikleriniizlediler.

Glasgow Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Profesör Neil Evans çalışmanın sonuçlarını şu sözlerle ifade etti.

“Köpeklerin farklı müzik türlerine verdiği fizyolojik tepkilerden yola çıkarak diyebilirim ki  ‘köpek dostlarımızın da insanlar gibi kendi müzik tercihlerine sahip olma ihtimali yüksek. Özellikle,reggae ve softrock parçaları favorileri diyebilirim. Bu türdeki müzikleri dinlerken kayda değer ölçüde rahatladıklarını ve olumlu davranışlar gösterdiklerini gözlemledik.”

SPCA’danGilly Mendes Ferreira çalışmaya ilişkin görüşlerini paylaştı.

“Şu anda hem Glasgow hem de Edinburgh merkezlerinde köpek kulübelerine müzik yayını yapabiliyoruz.  Bu araştırma bizlere; dört ayaklı dostlarımızın sevdiği bir çalma listesini nasıl oluşturacağımız konusunda köpeklere danışmamız gerektiğini gösterdi. Gelecekte her merkezin dostlarımıza bu hizmeti sunmak isteyeceğine eminim.”[1]

 

 

 

Çeviri: http://www.iflscience.com/plants-and-animals/dogs-have-music-preferences-but-most-like-to-chill-with-reggae-says-study/

 

 

Yanıtlar