HepiPet olarak geçtiğimiz hafta 1000.sorumuza ulaştık ve Temmuz ayı içerisinde kedi sahibi üyelerimizin en çok merak ettiği 5 soruyu sizin için derledik.

 

 

1- Sokaktaki yavru kedilerin gözlerinde iltihap var. Ne yapabilirim?

Sokaktaki kedilerinde özellikle yaz aylarında sık gördüğümüz sağlık problemlerinden biri de göz enfeksiyonlarıdır. Ortak su/mama kaplarından bulaşmanın daha kolaylaştığı ve sebep olan bakteriler ile virüslerin rol aldığı enfeksiyonlarda tedaviler bu yönde belirlenir. Temel amaç gözün sürekli temizlenmesi ve enfeksiyonun altında yatan sebebe bağlı olarak tedavinin sürdürülmesidir. İlerleyen enfeksiyonlarda gözün tamamen kaybı ve hatta enfeksiyonun sağlam göze de sıçraması gözlenebilir. Göz enfeksiyonlarının tedavisinde süreklilik ve tedavi düzenine uymak önemlidir. Rastgele kullanılan antibiyotikler ve göz damlaları durumu kötüye götürebilir ya da enfeksiyonun güçlendirerek tedavisi zor seviyeye dönüşebilir.

Yavru kedimin gözü kör olur mu?

 

2-  Kedim sürekli kaçmak istiyor. Kapı ve pencereleri açamıyorum

Kedilerin dışarıya kaçma eğilimleri ve meraklı yapıları gereği yaz aylarında sık karşılaştığımız problemlerden biri de evden kaçmalarıdır. Sıcaklarda açılan pencere ve balkon kapıları bazen kedilerin yüksekten düşmelerine sebep olabiliyor. Özellikle kuşları yakalamaya çalışırken yüksekten düşen kediler ile çok fazla karşılaşıyoruz. Bu konuda dikkatli olunması , sinekliklerin takılması ve kedinizin göz önünde tutulması öneriyoruz.  Bazen kızgınlık dönemlerinde de kedilerin evden kaçmaya daha yatkın olduklarını biliyoruz. Kısırlaştırma ile bu konuda yaşanan problemlerin önüne geçebilirsiniz.

 

Kedim 4 aylık bir sokak kedisi. Sürekli kaçmaya çalışıyor

3- Kedimde siyah noktalar görüyorum. Ayrıca sürekli kaşınıyor

Yaz aylarında karşılaştığımız bir diğer problem de parazitlerdir. Özellikle pireler bu dönemde yumurtalarını bırakır ve dostlarımızda kızarıklık, kaşıntı, tüy dökülmesi gibi belirtilere sebep olabilirler. Düzenli olarak parazit tedavilerinin yapılmasının yanı sıra evimizdeki tüylü halı ve örtülerin uzaklaştırılması gereklidir. İnatçı durumlarda ise evinizi detaylı bir şekilde temizlemeli ve tekrarlamaması için dış ortamdan evinize taşınmasını önlemelisiniz. Ayakkabıların dolaba kaldırılması, paspasların dışarıya çıkarılması, halı kilim gibi nesnelerin yıkanması mücadelede etkili olabilir.

Kedimde pire yumurtaları var

4- Kedimde sürekli mermerde yatıyor ve gün içinde çok fazla uyuyor

Beklenmedik yağışlar ile geçen bir yaz geçiriyoruz ancak sıcaklar bizi olduğu kadar dostlarımızı da etkiliyor. Kediler tüyleri nedeniyle zaman zaman sıcakla baş etmekte zorlanabilirler ve gölgelere kaçabilirler. Ayrıca evin serin köşelerinde daha fazla zaman geçireceklerdir. Yaz aylarında sürekli taze su bulundurmalı, hatta su kaplarına buz küpleri atarak su içmelerini teşvik etmelisiniz.

Sıcakların etkisinin yanı sıra kediler günlerinin büyük çoğunluğunu uyuyarak geçirirler. Geceleri daha aktif ve oyuncu olmaları çoğu zaman şikayet konusu olsa da doğal düzenlerini değiştirmelerini beklemek iyimserlik olacaktır 🙂

 

2 yaşında erkek siyam kedim var kedim son 1 haftadır çok uyuyor

5 – Kedim hapşırıyor ve öksürüyor. Tüy mü kusmaya çalışıyor olabilir mi?

Kedilerde sık karşılaştığımız problemlerden biri de solunum yollarındaki enfeksiyonlardır. Öksürme , hırıltılı solunum, hapşırma gibi belirtiler çoğunlukla solunum yolu enfeksiyonlarına işaret eder. İlerleyen enfeksiyonların kalıcı hasarlara neden olabileceğinden vakit kaybetmeden tedavilerine başlanması önemlidir. 24 saatten uzun süren öksürme ve hapşırmalarda akla bu enfeksiyonlar gelir. Evcil hayvan sahipleri tarafından tüy kusma ve alerji kaynaklı belirtiler ile karıştırılabilir.

Sokaktaki kediler hapşırıyor ve burunları akıyor

 

Ağustos ayında görüşmek üzere 🙂

Sorularınızı www.hepipet.com adresimizden bize iletebilirsiniz.

Yanıtlar