HepiPet olarak geçtiğimiz hafta 1000.sorumuza ulaştık ve Temmuz ayı içerisinde köpek sahibi üyelerimizin en çok merak ettiği 5 soruyu sizin için derledik.

 

 

1- Köpeğimle tatile çıkabilir miyim?

Yaz aylarında ihtiyaç duyduğumuz tatil planları konusunda köpeğinizi de bu planlara dahil etmekten çekinmemelisiniz. Çoğu zaman tatil süresinde dostunuzu pansiyona bırakmaktansa beraber bir tatil planlamak çok daha eğlenceli olacaktır. Köpeğinizin aşıları tam ve karnesine işlenmiş ise uçak ile ulaşımında bir sorun yaşamayacaksınız. Eğer araba yolculuğuna çıkacaksanız öncesinde ufak bir deneme yapmanızı öneriyoruz. Daha kısa seyahatler ile köpeğinizin tepkisini gözlemleyebilirsiniz.

 

Köpekle tatile çıkmak?

 

2-  Köpeğim çok ısırıyor ne yapmalıyım?

Köpeğinizin ısırma davranışı çoğu zaman kontrol edilebilir bir davranıştır. Isırmanın altında yatan tetikleyici sebebin bulunması bu davranış probleminin önüne geçmede oldukça önemlidir. Yeterli aktivite ve yürüyüşlerin uzatılması bir çok davranış probleminin çözümünde yardımcı olacaktır.

 

Köpeğim çok ısırıyor ne yapmalıyım?

3- Köpeklerde meyve tüketimi nasıl olmalı?

Sürekli karşılaştığımız sorulardan biri de meyve-sebzelerin köpeklerin beslenmesinde ne kadar olması gerektiği. Özellikle her bulduğunu yemek isteyen köpek dostlarımızın daha doğru atıştırmalıklar ile sağlığını destekleyebilirsiniz. Armut, muz, havuç, elma gibi meyveleri güvenle dostunuzla paylaşabilirsiniz. Sağlayacağı vitamin ve mineral desteği ise tüylü dostunuza bir iyilik yapabilirsiniz.

 

Köpeklerde meyve tüketimi nasıl olmalı?

 

4- Köpeklerde mama değişikliği nasıl olmalı?

 

Mama değişikliği her hayvanda belli bir sürece yayılmalıdır. Sindirim sisteminin uyum sağlaması adına ani beslenme değişiklikleri ishal gibi problemlere yol açabiliyor. Çoğu zaman ödül olarak verilen ev yemekleri ise kalıcı bir beslenme şekli olmadığı için bahsettiğimiz ani değişimlere benzer etki yaratabiliyor. Sindirim sistemi hassas hayvanlarda 2 haftaya kadar yayılmasını önerdiğimiz mama geçişi ortalama 1 haftalık bir sürede sağlanabilir.

 

 

Köpeklerde mama değişikliği nasıl olmalı?

 

5 – Köpeğime tuvalet eğitimini nasıl verebilirim?

Köpekler için tuvalet eğitimi sabırla yaklaşılması gereken bir konudur. Özellikle dostunuz tuvaletini evin içine yaptığında tepki göstermektense , doğru yaptığı anda ödüllendirmek daha doğrudur. Çoğu zaman bu sebepten kızılan ve cezalandırılan köpeklerde anksiyete problemleri gelişebiliyor. Sabırla ve köpeğinizin ihtiyaçlarını gözlemleyerek bir düzen geliştirmeniz her 2 taraf için en sağlıklısı olacak.

 

Köpeğime bir türlü tuvalet eğitimi veremedim

 

Ağustos ayında görüşmek üzere 🙂

Sorularınızı www.hepipet.com adresimizden bize iletebilirsiniz.

 

 

Dosya Ekle

Yanıtlar