HepiSor10 aylık erkek bir kedim var , kısırlaştırılmadım her yere tuvaletini yapıyor
Efnan 3 sene önce sordu

10 aylık erkek bir kedim var , kısırlaştırılmadı henüz , evin her yerine tuvaletini yapıyor fakat püskürtme şeklinde değil çünkü yaptıktan sonra kapatmaya çalışıyor üstünü kuma sadece kakasını yapıyor çişini hep evin bir yerlerine yapıyor ne yapmalıyım ?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kediler kendi karakterlerine göre davranış şekilleri çok değişken canlılardır. Özellikle yavruluk döneminde yeteri sosyalleşmeyi sağlamayan kedilerde ileri dönemde bu tarz problemler görebiliyoruz.Kedi sayısından 1 adet fazla kum kabı bulundurmanızı öneririm. 
 
Eğer kısırlaştırılmadıysa çözüm için bir seçenek de kedilerinizin kısırlaştırılması olacaktır. Kısır kedilerde üstünlük davranışı ve bu tarz problemler daha az görülüyor. 
 
Bahsettiğiniz durumun birden fazla sebebi olabilir. Bazen kısırlaştırılmasına rağmen önceki davranışları devam edebilir. Bunun yanında eğer bölgeyi amonyak içeren bir temizleyici ile temizliyorsanız kokuyu sabitliyor olabilirsiniz. Ve her seferinde oranın belirlenmesine yardımcı oluyorsunuz demektir 🙂
 
Temizliğinde de sirke-su karışımı kullanabilirsiniz. Sirke kokuyu nötralize etme konusunda çok etkili bir temizleyicidir.
 
Görüşmek üzere  🙂 

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?