HepiSorKategori: Bakım1.5 aylık köpeğimi bahçede tutabilir miyim?
Omer 2 sene önce sordu

Kolay gelsin , cane corso cinsi 1.5 aylik kopek alicam 2 gun sonra ilk asisi yapilmis bahcede tutmak istiyorum sakincasi varmi bakabilirmigim ne gibi onlemler almam gerekiyo ,teşekkür ederim

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Köpeğinizin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmeyeceği için 1.5 aylık dönemde dışarı ile temasının engellenmesi önerilir. Özellikle aşılar tam olarak yapılmadan herhangi bir başka köpek ile temas etmemesi daha güvenlidir. Köpeğinizin ilk aşıları olarak belirtilen muhtemelen yavru karma aşısıdır. Ancak doğrudan sahibini ve yavrunun annesini tanımıyorsanız bir veteriner kliniğinde ilk muayenesini yaparak testlerini yaptırmanızı öneriyorum. Kimi zaman bağışıklık sisteminin zayıflaması ile altta yatan virüs kaynaklı hastalıklar ortaya çıkabiliyor. 
 
Dolayısıyla bir veteriner kliniğinde kanlı ishal, gençlik hastalığı gibi virüs kaynaklı hastalıkların testlerini yaptırarak aşılama öncesinde sağlıklı olduğundan emin olmanızı öneririm. Sonrasında aşılamalar başlayacak ve yaklaşık 2.5 aylık aşılama periyodu sonrası bahçede yaşayabilecektir. 
 
Gerekli aşıları ve içeriklerini anlattığımız sayfamıza göz atabilirsiniz.
https://hepipet.com/kopek-asi-takvimi-ve-asilar/
 
Görüşmek üzere
 
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?