HepiSorKategori: Bakım1 yaşında erkek tekir kısır kedim son bir haftadır tuvaletini yapıyor
Sultan 2 sene önce sordu

1 yaşında erkek tekir kısır kedim son bir haftadır bizim yatağımıza ve yastıklarımıza idrarını yapmaya başladı. Engel olamıyoruz. Evde dişi kısır olmayan bir kedimiz daha var. O yapmazken sadece erkek olan yapıyor. Ne yapmamız lazım sebebi ne olabilir. Son zamanlarda sürekli evden kaçmaya çalışıyor ama kendisi kısır

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin idrarını yaptığı bölgenin temizliğini eğer çamaşır suyu gibi ürünlerle yapıyorsanız kokuyu sabitliyor olabilirsiniz. Bu nedenle kediniz alan belirleme davranışı gösteriyor ve her seferinde tekrar kokusunu yeniliyor olabilir. Temizlikte sirke-su karışımını kullanmanızı öneriyorum. 
 
Bununla birlikte eğer kızgınlığa benzer davranışlar görüyorsanız tekrar hekiminiz ile görüşmenizi öneriyorum. Bazen kızgınlık davranışlarının kısırlaştırma sonrası da görülebildiği biliniyor. Ayrıca kedinizin kum kabının dışında bir yere tuvaletini yapmasının bazı farklı sebepleri de olabilir. Örneğin kedi sayısından 1 fazla kum kabı konulması genel olarak önerilir. 2 kedinin yaşadığı evlerde alan ve kum kabı paylaşımında sorunlar yaşanabiliyor. 
 
Erkek kedilerde kum kabının dışına yapmaya neden olan bir diğer sebep ise idrar yolu problemleri. Eğer kediniz az miktarda, eskiye nazaran daha sık idrara çıkıyor yada zorlanıyor ise idrar yolu problemleri konusunda hekiminize görünmelisiniz. Evden kaçma davranışı ise eskiden kalma bir davranış olabilir. Genellikle evde mutlu bir ortam sağlandığında kediler dışarıya kaçma eğilimi göstermezler. Ancak dışarıda çok fazla kedi varsa kokular da kaçmaya teşvik edebilir.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?