HepiSorKategori: Bakım1 yaşında tekir kedi sahibiyim. Bio pet active çinko tableti için ne düşünüyorsunuz?
emreso 2 sene önce sordu

1 yaşında tekir kedi sahibiyim. ”bio pet active bioderm biotin çinko kedi tableti” aldım.Tüy dökülmesini azaltır mı? Piyasa da farklı fiyatlarda biotin çinko tabletleri mevcut alırken neye dikkat etmeliyiz?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Sorunuzda bahsettiğiniz ürünün tam olarak içeriğine ulaşamadım eğer içeriğini fotoğraf olarak bize iletebilirseniz daha net yorum yapabilirim. Ancak içerdiği Çinko ve Biyotin konusunda size bilgi verebilirim.
 
Çinko ve Biyotin’in etkisini anlamadan önce deri ve tüy yapısından kısaca bahsetmeliyim. Derinin Epidermis adındaki dış katmanı nispeten incedir . Bu yapı aynı zamanda derinin sert ve en dış tabakasıdır. Dermis ise Epidermis altında bulunan ve ter bezleri, kıl folikülleri gibi yapıların oluştuğu bölümdür. Epidermis, üste doğru büyüyen birkaç katmanı da içerir. Bu şekilde cildin kendini yenilemesi sağlanır.
 
Tüy, dermiste bulunan foliküllerden büyür. Bu nedenle cildin sağlığını etkileyen faktörler ayrıca tüy&kıl foliküllerinin yapısını ve gelişimini etkileyebilir. Bir kedinin tüyleri döngüsel olarak kendini sürekli yeniler.
 
Bir kedinin tüy örtüsü üç farklı türden oluşur: Birincil kıllar olarak adlandırılan koruyucu kıllar , kıl kılları ikincil kıllar ve alt kıllar (üçüncül kıllar). Bu tüylerin uzunluğu ve rengi ırklara göre değişir. Üç tür kılın konsantrasyonu ve toplam kıl yoğunluğu, bir kedinin vücudunun yüzeyindeki farklı bölgelere göre değişir.
 
Her ikisi de suda çözünür vitaminler olan Niasin veya Biyotin eksikliği cilt ve saç problemleriyle de ilişkilidir. Çinko, günümüzde kediler ve köpekler için mamalarda kullanılan temel minerallerden biridir. Ancak yüksek derecede emilebilir olarak kabul edilmez. Çalışmalar, besinlerle alınan çinkonun% 5 ila % 40’ının gerçekten emildiğini göstermektedir. 
 
Çinko emilimini etkileyen birkaç faktör vardır. Bunlar genetik ve mamanın lif içeriğidir. Bitkiler, çinko bağlayan ve emilimini azaltan bir ürün içerir. İçerdikleri lifler de benzer bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, lif açısından zengin bir mamayla beslenen hayvanların çinko eksikliği geliştirme riski daha yüksek olabilir.  Yangısal bağırsak hastalığı olan kedilerde, emilim yetersizliğinden dolayı çinko eksikliği geliştirebilir. Çinko, et ve kemikte, tahıl kaynaklarında olduğundan daha yüksek konsantrasyonlarda bulunur.
 
Çinko eksikliği ayrıca keratinizasyondaki anormallikler ile ilişkili olarak anormal cilt ve tüy gelişimine de yol açar . Çinko eksikliğinde kabuklanma ve tüy dökülmesi ilk önce basınç noktalarıyla göz çevresinde görülür, sonrasında ise yavaş yavaş vücudun geri kalanına yayılır. 
 
Tüy ve cilt sağlığını iyileştirmek için kullanılan birçok ürün, ek çinko içerir. Cilde ve tüy yapısına olan yararları kanıtlanmıştır. Çoğu sağlıklı hayvan için dengeli bir evcil hayvan mamasından temin edilen çinko yeterlidir. Kedinizin saç dökülmesi ve aşırı dökülme gibi bir cilt rahatsızlığından muzdarip olması durumunda, özellikle bir yağ asidi takviyesiyle birleştirildiğinde fazladan çinko içeren bir takviye faydalı olabilir.
 
Görüşmek üzere

Toplam 3 kişiden 3 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?