HepiSorKategori: Bakım15 aylık scottish fold kedimde corona mı var?
Melike 2 sene önce sordu

Merhaba benim 15 aylık scottish fold kızım var. Normalde çok sağlıklıydı şu zamana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamamıştık. 40 günlükken beri bende. 2 aylıktan itibaren tüm aşılarını eksiksiz yaptırdık. 7 mayıs 2019 salı günü yıllık aşıları vakti geldi ve bunun için veterinere götürdüm. Karma aşısı yapıldı. Aşıdan sonra halsizleşti 3 gün kadar, yemesinde biraz azalma oldu. 10-11 mayıstan beri hiçbirşekilde mama yememeye başladı. Kuru mama, yaş mama hiç yemiyor ve su içmiyor. 12 mayıs pazar günü veterinere götürdüm ve ateşine bakıldı 39.1 çıktı. 13 mayıs pazartesi yani bugün sabah tekrar veterinere götürdüm çünkü kedim hiçbirşekilde hiçbirşey yemiyor, halsiz, hareketsiz. İlk önce kan testi yapıldı ve bağışıklık sistemi biraz düşükmüş sanırım 6-7 gibi birşey çıktı. Daha sonrasında corona virüsü taşıyor mu diye bir test yapıldı ve test pozitif çıktı. Çok korkuyorum virüs mutasyona uğramışmıdır, fip varmıdır diye. Bunun kesin bişekilde bilinmeyeceğini söylediler. Bu arada ateşi bugün 39.5 çıktı. Yememesini hemen virüse mi bağlamalıyım? fip olmadan sadece taşıyıcı virüs bu kadar etkiler mi? Tuvaletinde belli olmuyor ama ishal oldu sanırım biraz. Karnı gurulduyor, koku yapıyor ve poposuna bulaşıyor. Fip varmı diye korkmalı mıyım? Bunu nasıl anlayabilirim? Yemesi için neler yapabilirim?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Corona virus ise taşıyıcı olarak özellikle sokak kedilerinde çok yüksek oranda bulunur. Dolayısıyla standart bir kedide de bulunma ihtimali oldukça yüksektir. Corona teşhisinde genel muayene bulgularının yanı sıra kan değerleri de önemlidir. Bu değerlerden Albumin ve Globulin oranı yardımcı olabilir. Ancak kesin tanı için RT-PCR testine bakılması gereklidir.

Size yapılan test konusunda da bilgi vermem gerekirse, bu tarz hızlı testler karar vermede kolaylık sağlasa da klinik açıdan %100 kesin tanı konulmasında dayanak olmayacaktır. Hızlı test kitleri negatif sonuçta güvenilir sonuç verirken, pozitifte yaklaşık %70 oranında doğru sonuç verirler. Prosedür olarak hızlı kitinde pozitif görüldüğünde kesinleştirmek için PCR testi bakılması önerilir. Negatif ise teste güvenilebilir. Bu sebeple ilk olarak hızlı kit kullanılmış ve şüphe nedeniyle PCR önerilmiş diye düşünüyorum. 
 
Eğer virüs varsa kediniz hayatı boyunca coronavirüs taşıyıcısı olacaktır. Bahsettiğim gibi oldukça yüksek oranda kedilerde karşılaşılan bir durum. Kontrol altında tutulduğu sürece bir sorun yaratmayacaktır. Bağışıklığı güçlendirmek virüsün tekrar aktif hale gelmesini önleyecektir. Virüs vücuttan hiç bir zaman tamamen atılmaz ancak belirli bir yaştan sonra bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile daha düşük bir risk taşır. Aşılama da bu noktada kedinizin bağışıklığını sağlamasında destekleyici rol oynayacaktır.
 
Coronavirus testinde pozitif görülmesi doğrudan bir hastalığın habercisi değildir. Corona virüs mutasyona uğrayarak sağlık problemine dönüşür. Ancak ağır stres, zorlaşan yaşam koşullar, dengesiz beslenme gibi faktörler dönüşüme etki edebilir. Bu süreçte iştahsızlık ve ishal görülebilir. Bu durumların kontrol altında tutulması önemlidir.

Kedinizin bağışıklığını lysine, koenzim q10 , vitamin ve probiyotik destekleri ile güçlü tutmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca stresten uzak, dengeli bir beslenme sunmanız etkili olacaktır. Genç hayvanlar için risk daha fazla olduğu için özellikle dikkat etmenizi öneriyorum.
 
Detaylı bilgi için içeriğimize göz atabilirsiniz
https://hepipet.com/kedilerde-fip-hastaligi/
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?