HepiSorKategori: Bakım1,5 yaşındaki doberman pincher köpeğimin aşılarını nasıl yaptırmalıyım?
Nazan yılmaz 1 sene önce sordu

İyi akşamlar, 1,5 yaşındaki doberman pincher köpeğimiz bir aydır sahiplendik. Daha önce hangi aşıları olduğunu bilemiyoruz. Götürdüğüm birinci veteriner daha önce uygulanan aşılarının bilinmediği için şimdi yapılması uygun değil bir sene sonra kendi aşı takvimimizi oluşturmasını söyledi. İçim rahat etmediği için Götürdüğüm ikinci veteriner ilk gittiğimizde, iç, dış parazit, Kenya, kist, egzama iğneleri için yaptı. Ve dünya kadar aşı saydı. Şimdi öğrenmek istediğim gerçekten gerekli olan ve yapılması şart olan aşılar nelerdir? Ve şimdi yapılması doğrumudur? Yoksa ilk veteriner in dediğimi doğrudur? Şimdiden teşekkür ederim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Köpeğinizin daha önceki aşılar hakkında kaydına ulaşamıyorsanız sıfırdan başlanması önerilecektir. Ve genellikle ilk yılını doldurduğu için yapılmış dahi olsa tekrarlanması gerekeceği için 1 yıl beklemenizi önermiyorum.
Köpeklere yapılması gereken aşılar hakkında detaylı bilgiyi işlediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.

 
Bunun dışında bahsettiğiniz tenya,kist gibi parazit tedavilerini 2.5-3 aylık aralıklarla düzenli yaptığınız sürece bir sorun olmayacaktır. İç parazit için hap veya iğne yapılırken, dış parazitte damla şeklinde uygulama mevcuttur. Aşıların ise yıllık tekrarlanması önerilir.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?