HepiSorKategori: Bakım2 aylık bir kedi sahiplendim. İlk olarak ne yapmalıyım?
Bedirhan 2 sene önce sordu

Merhabalar,yaklaşık 1 haftadır 2 aylık bir yavru sokak kedisini evime aldım.Artık küçük dostumla beraber yaşıyoruz.Onu çok seviyorum.Mamasından,kumuna kadar her şeyi temin edebildim uygun fiyata.Ancak veterinere götüremedim.İlk etapta veterinerde yapılması gereken tedaviler,aşılar nelerdir,nasıl bir fiyat çıkar bunu merak etmekteyim.Öğrenciyim durumum o kadar iyi değil.O yüzden veteriner ortalama ücretlerini merak etmekteyim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle HepiPet’in tam da çözmek istediği durumu yaşıyorsunuz. Veteriner hekimler olarak evcil hayvanların daha bilinçli ve doğru bakılması amacıyla ortaya çıkan bir girişimiz. Böylece dostlarımızın ileride yaşayacağı sağlık problemlerini koruyucu veteriner hekimlik ile önleyeceğimize inanıyoruz 🙂 

Yeni hayvan sahiplenme sürecinin ilk evcil dostunu edinen biri için ne kadar karmaşık olduğunu biliyoruz.
 
Temel ihtiyaçlarını temin ettiğinizi söylemişsiniz. Bunların sonrasında oyun tarzı ve seçimlerini çeşitli toplar, fareler ve oyuncaklar ile test ederek kedinizi tanıyabilirsiniz.
 
Bu süreçte parazit tedavilerini başlatarak dostunuzun sağlığını kontrol altında tutabilirsiniz. Ayrıca parazit tedavilerinin ardından aşılama programınız ise tek doz kuduz ile karma , lösemi aşılarının 2şer doz haline yapılması ile başlayacak. Bu süreçten sonra düzenli iç ve dış parazit tedavilerini 2-3 ay aralıklarla devam ettirirken aşılama programınız yılda 1 doz’a düşerek devam edecek.  Bu aşıların fiyatları bulunduğunuz ilin veteriner hekimler odası tarafından belirlenen alt limit üzerinden değişiklik gösterecektir. Ortalama 60-80 lira arası değişen aşı ücretlerinden bahsedebiliriz. Bulunduğunuz bölgedeki kliniklere sorarak kıyaslayabilirsiniz. Hem dostunuz hem sizin sağlığınız için aşıları ve parazit tedavilerini düzenli takip etmelisiniz.
 
Beslenme konusunda ise kediler etçil hayvanlardır ve beslenme ihtiyaçları da bu yönde et ağırlıklı olmalıdır. Dolayısıyla piyasadaki mamaların içeriklerini ve fiyatlarını kıyaslarken kendi bütçenize göre en uygun olanı seçmenizi tavsiye ederim. Çeşitli aroma ve lezzetler ile yavru kediler için olan doğru mamayı seçebilirsiniz. Yine bu konudaki sorularınızda yardımcı olabiliriz. Mamanızı ölçümlerken etiketin üzerinde kedinizin kilosu ile eşleşen gramajda verebilirsiniz. Ölçü kaplarını da mamayı alırken edinebilirsiniz.
 

Bunun dışında keyifli ve kedili bir hayat sizi bekliyor :)Çekincelerinizi ve merak ettiklerinizi cevaplayabildiğimizi düşünüyorum. 
 
Görüşmek üzere 🙂

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?