HepiSorKategori: Bakım2 Kedim kısırlaştıktan sonra birbirlerine tıslamaya başladı
Seyma 2 sene önce sordu

Merhaba 10 aylık 2 tane dişi kedim var ve kardeşler, 2 gün önce kedimin biri kısırlaştırma ameliyatı oldu eve getirdik 1 gün ayrı tuttuk 2.gün karşılaştıklarinda birbirlerine tıslamaya başladilar ameliyat olan kedim diğerinin yanına gitmek istiyor diğeri kaçıyor, tıslıyor 2 3 kere denedik karşılıklı tısladılar ne yapmalıyım ?hemen unutmuşlar mı birbirlerini çok iyi anlasirlardi eskisi gibi olurlar mı acaba şimdiden teşekkürler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

 
Öncelikle geçmiş olsun. 2 Kedinin yaşadığı evlerde zaman zaman üstünlük davranışları görülebilir. Oyuncakları paylaşma ve mama konusunda problemler yaşanabilir. Tabi ki bu durum çoğu zaman geçicidir. Kısırlaştırma sonrası bu durumun başlaması ise ayrı kalmalarından ziyade klinikteki geçen zamanda üzerine sinen kokulardan dolayı olabiliyor. 

Operasyon sonrasında da bu kokular diğer kediniz tarafından alındığında aralarındaki ilişki sekteye uğrayabiliyor. Çevrenin de kokusu sindiği için farklı kedilerin de kokusunu alıyor olabilir. Bu durumda bir kaç gün beklemeniz durumun kendiliğinden çözülmesini sağlayacaktır. Ancak birbirlerine zarar verdiklerini düşünüyorsanız farklı odalara kapatarak bir süre karşılaşmalarına ara verebilirsiniz. 
 
Bu süreci hızlandıran bir diğer öneri de sirkeli su ile kedilerin silinmesi olabiliyor. Ayrıca ortak oynayacakları oyuncaklar ile kolaylaştırabilirsiniz. Bu önerileri denedikten ve bir süre gözlemledikten sonra bize tekrar ulaşabilirsiniz.

 
Görüşmek üzere 🙂

Toplam 4 kişiden 3 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?