HepiSorKategori: Bakım2 yaşında golden köpeğim var, kulaklarından birinden kötü koku geliyor
onur 3 sene önce sordu

2 yaşında golden köpeğim var, kulaklarından birinden kötü bir koku geldiğini fark ettim ve kulağına baktığımda kırmızı kurumuş kan gibi ama kan olduğunu düşünmüyorum kulak kiri gibi yumuşak birşeyler var kulağının içine kadar gidiyor o kulağını sıkınca bağırıyor,
2. olarak derisinde beyaz kepeğimsi şeyler var bir arkadaşım mantar olabilir dedi yere dökülen ele gelen beyaz kepekler var
3. olarak yan dişlerinin kökleri çok sarı ve ağzı kötü kokuyor
4. olarak köpeğim dışarı çıktığında kedi pisliğinin üzerine yatıyor ve dışkıyı ağzına alıyor daha önce kızmış uyarmış olmama rağmen annemle veya babamla çıktığında tasmasını açtıklarında gidiyor kedi dışkısını buluyor ya boynunu sürüyor yada yemeye çalışıyor.
bu sorunlarıma yardımcı olursanız sevinirim

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba Onur,
 
Kulak enfeksiyonları detaylı bir inceleme ile teşhisi konulabilen problemlerdendir. Genellikle akut dönemde gözden kaçar ve kronik enfeksiyonlara dönüşür. Bu yüzden tedavi süreci uzun ve sabır gerektirir. Muhtemelen ağrı ve kaşıntı da bahsettiğiniz tabloya eşlik ediyor. Kafasını biraz o yöne doğru eğik tutma davranışı da gözlemleyebiliyoruz. Ancak muayene edilirken her 2 kulağın da değerlendirilmesini öneriyorum.
 
2. sorunuza gelirsek kazıntı muayenesi yapılmadan net bir şey söyleyemeyiz ancak beslenme ile ilişkili kepek problemi yaşanabiliyor.
3. Ağız ve diş problemlerinin ağız kokusu yaptığı biliniyor. Özellikle diş taşları ve çürüklere sebep olarak koku yaratabiliyor. Eğer diş taşları nedeniyle bir koku yaşıyorsanız temizlenmesi gerekmektedir. Parazit tedavilerinizin de düzenli devam ettirilmesini öneririm.
 
4. Beslenme eksikliği ve davranış problemi olarak dışkı yeme ile karşılaşıyoruz.  Aynı zamanda ”koprofaji” olarak bilinen bir problemdir. Yetişkin köpeklerde bu durum beslenme eksikliği ve yetersizliğinden kaynaklanabilir. Ayrıca yeterli beslenmesine karşın besinlerin emiliminde yaşadığı bir problem ( ki bu parazit veya enfeksiyon gibi bir durumdan kaynaklanabilir ) de bu davranışa yol açabilir. Bu davranışın sebebinin belirlenmesinde genel bir muayene ve problemin kaynağına ulaşma önem taşır. 
 
Bazen yavru döneminde kalma bir alışkanlık sebebiyle görülürken , bazen de ciddi beslenme değişikliğine neden olan hormonal sebeplere bağlı olabiliyor. 
 
Çözüm olarak bu bahsettiğim sağlık problemlerini eledikten sonra bazı değişiklikler ile kontrol altına almayı deneyebilirsiniz.

  • Köpeğinizi daima gözlem altında gezdirin ve tasmasını serbest bırakmayın
  • Özellikle dışkıya burnunu yaklaştırarak uygulanan yanlış cezalandırma davranışlarında bu durum ortaya çıkabiliyor
  • Dışkıya yöneldiğinde bir uyarı ve tepki ile kararlı bir ses tonu ile engelleyebilirsiniz

 
Erken müdahale bu gibi istenmeyen davranışların kontrol altına alınarak alışkanlık haline getirilmemesini sağlayacaktır. 

Görüşmek üzere 🙂

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?