HepiSorKategori: Bakım2 yavru kedim aşılardan sonra halsizleşti
Gülsüm Koçak 2 sene önce sordu

Merhabalar iki yavrum var 4 aylık kardeşler beslenmelerinde yaş mama kullanıyordum doyurmadığını anlayınca kuru mamaya geçiş yaptık felicia kitten kullanıyoruz şuanda iştahları yoktu çok halsizlerdi sürekli yatıyolardı veterinere götürdüm kan değerleri çok iyi çıktı vitamin takviyesi yapıldı parazitleri yapıldı oğlum susuz kalmış ona serum takıldı kuru mamayı begenmedikleri için halsiz düşmüşler dedi veterinerimiz geçen hafta cumartesi günü ilk aşıları yapıldı ama halsizlik hala devam ediyo sürekli uyku halindeler eskiye nazaran çok daha iyiler ama çok uyumaya başladılar bu normal mi.?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerde yaş mamaları içeriği dolayısıyla temel beslenme seçeneği olarak kullanmasını önermiyorum. Ancak mutlaka besin düzenine eklenmeli. Özellikle içerdiği sıvı miktarı ile kedilerde sıvı alımını arttırıyor. Yaş mamadan kuru mamaya geçişte ilk başta çok istekli olmayabiliyorlar. Kedilerde 24 saati geçen açlık durumunda karaciğerde yağlanma görülebiliyor. Erken dönemdeki kediler bu açlık durumundan daha fazla etkileniyor.
 
Normalde bir kedinin aşılama öncesi sağlıklı ve parazit tedavilerinin yapılmış olması önemlidir. Kedilerinizin iştahını tetiklemek için et-tavuk suyunu kuru mamasına karıştırabilir, mamaları hafifçe ısıtabilirsiniz. Yaş mama ile kuru mamayı aynı öğünde vermemelisiniz. Genellikle aşı sonrası 24-36 saat bir halsizlik ve ateş görülebilir. Ancak daha uzun sürmesi gözlem gerektirecektir. Kedilerinizin iştahını yakından takip ederek yaşadıkları problemin sadece beslenme kaynaklı olup olmadığını gözlemlemenizi öneriyorum. Bir anormallik farkediyor yada iştahsızlıkları devam ediyorsa veteriner hekiminize görünmenizi öneririm.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?