HepiSorKategori: Bakım2 yavru kedimi nasıl beslemeliyim?
Profile photo ofazimlisincappBüşra Görür 2 sene önce sordu

Merhaba
Evde 5 aydır 2 tekir kediyle yaşıyorum biri beyaz renkli digeri sarman. Kediler bana geldiğinde ikisi de 3 aylıktı beyaz olan 900 gramdı sarman 1 kg dı. Şu an sarman kedim 4.5 kilo iken beyaz kedim 6.2 kilo ve giderek daha fazla yiyor şişmanlıyor.Bu zamana kadar hep proplan junior kullandım son 20 gundur n&d kitten kullanıyorum. Veterinerim ölçülü verme yavru kedilerde mama kısıtlaması yapmıyoruz mama kabı hep dolu olsun dediği icin bu zamana kadar öyle yaptım fakat şu an n&d mamayı 2 kat hızla tuketiyorlar. Sizce beyaz kedime ölçülü mama vermeye başlamalı miyim? Baslayacaksam da 2 kedim olduğu için bunu nasıl yapacağım? Yardimci olursanız çok minnettar olurum. Şimdiden teşekkürler.(not:kedilerim bana ilk geldiğinden beri hep çok enerjik ve oyuncudurlar. Ve birbirleriyle çok iyi anlaşıyorlar.)

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle söylemeliyim ki 8 aylık bir kedinin 4.5 ve 6.2 kilo olması, kedilerinizin kilo fazlası olduğunu gösterir. Kedilerin doğal ortamlarında edindikleri beslenme alışkanlıkları avcılık yetenekleri ile ilişkili gelişir. Dolayısıyla gün boyunca her istediğinde yiyecek bulabilmesi çoğu kedinin iç güdüsel olarak alışkın olmadığı bir durumdur. Ev kedilerinde bu durum değişkenlik gösterse de, tecrübe ettiğiniz üzere serbest beslenme kedilerde kilo sorunlarına neden olabilir.
 
Bazı kediler serbest beslemede dahi belirli bir miktarı koruyarak kilo almayabilirler. Ancak 2 kedinin yaşadığı rekabetçi bir ortamda kilo alımı kolaylaşacaktır. Kediyi beslenmesinde kişisel olarak tavsiyem gün boyunca üç ile dört küçük porsiyon ile beslemektir. Miktar olarak da kullandığınız mamaya göre değişeceği için basitçe paketin arkasındaki miktara uymanızı öneriyorum.
 
Serbest beslenme fazla yemek yemeyen ve aktivite oranı yüksek olan kedilerde önerilebilir. Ancak 8 aylık kedilerinizin kilosu hali hazırda oldukça fazla olduğu için bir an önce porsiyon kısıtlamasına gitmenizi öneriyorum. Özellikle ev kedilerinde aktivite oranı nispeten daha düşük olduğu için aldıkları kalori düzenlenmelidir. Bazen sırf can sıkıntısından dahi yemek yiyen yada diğer kedinin yediğini gördüğü için yemek yiyen kediler ile karşılaşıyoruz. Veya sizin durumunuzdaki gibi yemek yemeyi sevdiği için yiyen kedilerde sorun karmaşık bir hal alıyor.
 
Bu durumu bir an önce düzeltmeniz için ilk önerim mama kısıtlamasını her 2 kediniz için de yapmanız. 
https://www.zooplus.com.tr/catit-senses-mama-ve-oyun-standi
Bu tarz mama tüketimini azaltmayı sağlayan ürünlere yönelebiirsiniz. Ayrıca aktivitelerini arttıracak lazer oyunları, kovalayabilecekleri oyuncakları deneyebilirsiniz. 
 
Kilolarını takip etmeniz ve beslenme alışkanlıklarını yakından gözlemlemenizi öneriyorum. Tamamen aç bırakmak bir çözüm olmayacağı gibi, aktivite miktarı arttırılmadan kilo verilmesi de sağlıklı olmayacaktır. Hala erken dönemdesiniz ve kilo kontrolünü sağlayabilirsiniz. Bu şekilde devam etmeleri durumunda çok ciddi sağlık problemleri yaşayabileceğinizi unutmayın.
 
Görüşmek üzere
 

Toplam 2 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?