HepiSorKategori: Bakım3 tane tekir kedi yavrum tüy döküyor ve pireleri var.
Profile photo ofozlemmete_Özlem Mete 3 sene önce sordu

iyi gunler benim uc tane tekir kardes yavrularim var yeni tasindim kedilerim yeni evine fazla alisamadilar ve ne zaman stress yapsalar tuy dokuyolar ve ustune tuy dokme mevsimindeler bide pirelendiler uc tane oldugu icin pirelerle bas edemiyorum kedilerimi tras ettirmek istiyorum acaba kedilerim icin sorun olurmu onu tras ettirmek

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerin tüy yapısı sayesinde vücut ısılarını dengede tutabildikleri ve çevresel ısı değişimlerinden bu sayede korundukları biliniyor. Ayrıca tüylerin kat kat olması ve farklı uzunluktaki tüylerin bulunması ile bu dengenin daha sağlıklı sağlandığını söyleyebiliriz.Bu sayede güneşin etkilerinden ve aşırı sıcaklardan korunabilirler. 

Bu sebeple tüyler tıraş edildiğinde uzunlukları eşitlenecek ve bir daha bu bahsettiğimiz katlı yapıya ulaşamayacaktır. Eğer kedinizi daha önce hiç tıraş ettirmediyseniz tıraş edilmesini önermem.
Psikolojik olarak kedilerin tıraş sonrası bazı problemler yaşayabildiği biliniyor. Bu sebeple medikal bir sebep olmadıkça tıraş ettirmenizi önermiyorum.
 
Eğer pireler yumurtalarını evinize bıraktıysa her seferinde tekrarlıyor olabilir. Pire tasması ile bu problemi önleyebilirsiniz. Eğer alerji yada herhangi bir deri problemi gözlemlemiyorsanız sebebi dış parazitler olabilir.
 
Pire tasması aktif olarak yaşayan pireleri kendine çekebilse de evinizin de detaylı olarak temizlenmesi gereklidir. Özellikle yumurtaların temizlenmesi zor olan tipteki halılar ve koltukları sirkeli su ile temizleyebilirsiniz. Bununla birlikte kedinizi tarayabilir ve dış parazit damlasını tekrarlayabilirsiniz.
Devam etmesi ve artması durumunda veteriner hekiminize görünmelisiniz.
 
Geçmiş olsun 🙂

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?