HepiSorKategori: Bakım3 yıldır kullandığım n&d mama kedime alerji yaptı
Filiz 2 sene önce sordu

Merhaba 3 yıldır kullandığım n&d mama kedime alerji yaptı..antalyaya taşındık vet sıcaktan diyor ama kedimin yüzü boynun kafa çevresi her yeri yara içinde çok kaşınıyor hipoalerjik mama da kullanmaya başladık ama geçmiyor
Şimdiden teşekkürler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bu tarz deri problemlerinde detaylı bir şekilde muayene ve inceleme gereklidir. Gerektiği durumda bölgeden örnek alınarak yada deri kazıntısı ile laboratuvar incelemeleri doğru teşhisi bulmada önceliklidir. Dolayısıyla dostunuzun yaşadığı problemin dermatolojik açıdan değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu konuda veteriner fakültesi hastanelerinin iç hastalıkları bölümüne başvurabilirsiniz. 

 
Veteriner hekimleriniz muayene sonrasında alerji teşhisi koydu ise dikkat edebileceğiniz bazı noktalara da değinmek isterim.
 

  • Evde ağır kokulu spreyler, sigara,tütsüler ve parfümler kullanmamalısınız,
  • Temizlik sırasında evi iyice havalandırmalı, olabildiğince sirke gibi doğal temizleyici içeriklere yönelmelisiniz,
  • Ağır kimyasal içeren temizleyiciler maalesef bu tarz problemlerde tetikleyici olabiliyor,
  • Eğer parazit tedavilerini son dönemde yaptırmadıysanız tekrarlamanız etkili olabilir,

 
Bir dönem pire gibi yoğun bir parazit enfeksiyonu yaşadıysanız evi de detaylıca temizlemenizi öneriyorum. Pire yumurtaları halı, paspas gibi nesnelerde uzun süre bekleyebiliyor.
 Alerjiler altında yatan sebebe bağlı olarak tedavi edilmeli ve kontrol altında tutulmalıdır. Kimi zaman beslenme değişimleriyle çözüme ulaştırabildiğimiz vakalar olsa da sistemsel problemlerin de yatkınlığı arttırdığını gözlemleyebiliyoruz. 
 
Alerjik reaksiyonlar dışında bu tarz kaşıntılar ve döküntüler karaciğer ve böbrek problemleri, tiroid problemleri, dolaşım sistemi rahatsızlıkları gibi pek çok farklı nedene bağlı olabilir. Eğer alerjiye eşlik eden bu tür bir problem varsa tedaviye eklenmelidir. Destekleyici takviye olarak beslenmesi gözden geçirilmelidir. Mama değişiminin etkisinin görülmesi 6 haftayı bulabilmekte. Ayrıca alerjik belirtilerin azaltılmasına yönelik probiyotik takviyelerini de hekiminize danışmanızı öneriyorum. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?