HepiSorKategori: Bakım4.5 yaşındaki kedimi kısırlaştırabilir miyiz?
Büşranur 2 sene önce sordu

Merhaba,
4.5 yaşlarında siyam dişi kedim var.
Yılda 2 max. 3 kez yatağımıza işiyor.
Rahatça ve oldukça koyu renkte. Üstelik kesik kesil değil , normal çişini yapar gibi.
Biz onu 3 yaşında sahiplendik. Geldiğinde hamileymiş bilmiyorduk, erkeğin kısırlaştırılmasıydı, hastalık zamanıydı derken geciktik mi? Bu yaşta kısırlaştırılır mı?
Yatağa işeme sorunu sizce bu yüzden mi?
Teşekkürler..

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Son yıllarda da devam etmekte olan tartışma konularından biri de erken kısırlaştırma ile geç kısırlaştırma arasındaki farklardır.  
 
Kedilerde erken kısırlaştırmanın ciddi sağlık sorunları ile ilişkili olmadığı ve fiziksel veya davranışsal gelişmeyi olumsuz etkilemediği kanıtlanmıştı. Ayrıca vücutlarındaki yağ oranının düşük olması nedeniyle anestezinin daha kısa sürede vücuttan atılabilmesinin avantaj olduğu da söylenmişti. Bu çalışmalarda 1 kg’ın üzerindeki en az 6 haftalık olmak üzere kedilerin kısırlaştırılabileceği önerildi. 
 
Ancak bir diğer görüşte ise erken dönemdeki operasyonun yavru kedilerde daha fazla komplikasyona yol açabileceği öne sürüldü. Bu konuda henüz çalışmalar devam ederken daha fazla beklememenizi öneriyorum..

Yaş olarak gecikmiş olduğunuzu düşünmeyin. Gereken kan tahlilleri ve muayene ardından dostunuzun operasyonu gerçekleştirilebilir. Tavsiyem kızgınlığın geçmesini beklemenizdir.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?