HepiSorKategori: Bakım4 aylık bir iran kedim tuvaletini kum kabının dışına yapıyor
Esra 2 sene önce sordu

4 aylık bir iran kedim var bir hafta önce ishal oldu veterinere götürdüm ve bir tedavi gördü dün itibari ile ishalimiz geçti ancak şimdi kum kabının dışına dışkılamaya başladı veteriner acısı aklına geliyo zamanla düzelebilir kalıcı da olabilir dedi nasıl davranacağımı bilemiyorum ne yapmam gerek?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle 4 aylık bir kedi için tuvalet eğitimini kazanmak çok zor olmayacağı gibi alışkanlıklarını değiştirmek de olasıdır. Bu konuda genel bir bilgilendirme yapacağım. Böylece diğer hayvan sahipleri de sorunuzdan faydalanabilirler.
 
Öncelikle kediler kum kapları konusunda oldukça seçici olabilirler. Kimi zaman boyutu ve yüksekliği nedeniyle içine girmek istemezken, kimi zaman da düzenli temizlenmemesi onları kum kabının dışına yapmaya itebilir. Ancak özellikle ileri yaşlarda görüldüğünde akla sağlık problemleri gelebilir. 
 
Kısaca bahsetmek gerekirse eğer kedinizde kum kabı dışına yapma alışkanlığı sonradan geliştiyse akla gelebilecek sağlık problemleri şunlardır;
 

  • Diyabet,
  • Tiroid problemleri,
  • Böbrek enfeksiyonları,
  • İdrar yolu tıkanıklıkları ve enfeksiyonları,
  • Kızgınlık

 
Bunların dışında henüz tuvalet alışkanlığını tam olarak kazanmamış yavrularda ise koku tetikleyici olacaktır. Eğer temizlik sırasında asidik temizleyiciler kullanırsanız bu kokunun sabitlenmesine neden olabilir. Bunun sonucunda kediniz bölgeyi tuvalet alanı olarak düşünecektir. 
 
Kum kabının düzenli temizlenmesi, yükseklik olarak çevrenin görülebilmesini sağlayacak seviyede olması, kapalı kaplardan olmaması gibi ek kriterlere de dikkat edebilirsiniz. 
 
Bazen kum kabının bulunduğu bölge de kediler için rahatsız edici olabilir. Mama ve su kaplarından ayrı bir alanda durması önerilir. 
 
Kedilerin yaşadığı stres nedeniyle de tuvalet alışkanlıklarının değişebildiği biliniyor. Özellikle yaşadığı stresli dönemler, yer değiştirmeler, klinik ziyaretleri ve tedavi süreçleri gibi etkenler de bu davranışlarına etkili oluyor. 
 
Kedinizin kum kabına erişiminin rahat bir şekilde sağlanması, eğer kenarları yüksekteyse daha ulaşılabilir bir hale getirilmesi faydalı olabilir. Farklı bir alanda veya yeni bir kum kabı eklenmesi, stres nedenli durumlarda kedi nanesi gibi sakinleştirici doğal çözümlerin kullanılması da önerilebilir.
 
Görüşmek üzere

Esra08 2 sene önce yanıtladı

Teşekkürler

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?