HepiSorKategori: Bakım4 aylık chow chow cinsi köpeğime ne zaman aşı yaptırmalıyım?
iirem 2 sene önce sordu

14.12.2018 doğumlu chow chow cinsi yavrum var veteriner kuduz aşısı zamanı geldiğini söyledi ve beni kliniğe çağırdı fakat çevremde ki yavru besleyenler bunun daha erken olduğunu aşının ağır bir aşı olduğu için ateşini çok çıkartıp zarar verebileceğini söylediler ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olabilir misiniz ? Teşekkür ederim

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle aşılar yan etki olarak hafif bir ateş yapabilirler. Ancak bunun zarar vereceği inanışı yanlıştır. Aşılar koruyucu amaçla sadece sağlıklı hayvanlara uygulanır. Sağlıklı bir hayvanda aşının yan etkileri görülmez yada hafif atlatılır. Aşılar, koruduğu hastalıklar göz önüne alındığında atlanmaması gereken koruyucu önlemlerdir. Aşılama öncesi gerekli tahliller ve parazit tedavisi yapılarak genel sağlık durumunun iyi olduğuna emin olunmalıdır. 
 
Aşılama genellikle karma aşı ile başlanır ve devamında uygun bir aşı takvimi çıkarılır. Bu konuda aşı takvimi içeriğimize göz atabilirsiniz.
https://hepipet.com/kopek-asi-takvimi-ve-asilar/
 
Aşının zarar vereceği inanışı ise genel sağlık kontrolü yapılmadan yapılan aşılar ile alakalı bir inanıştır. Eğer hayvanda bir enfeksiyon varsa aşı ile zayıflamış bağışıklık sistemi daha yorulacak ve hastalıkları ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle daha fazla beklemeden erken dönemde aşılamalarına başlamanızı öneriyorum. Aşılar bitene kadar da aşısız veya yavru köpekler ile temasını kesmeniz faydalı olacaktır.
 
Geçmiş olsun

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?