HepiSorKategori: Bakım4 Aylık kedimi kısırlaştırdım. Aşıları için ne kadar beklemeliyim?
Müjdem 2 sene önce sordu

Merhaba bahçemde yaşayan 4 aylık civarı disi kediyi kısırlaştırma yaptirdim klinikte 4 gün kaldı. Alırken parazit ve kuduz aşısı yaptırdım aradan 2 gün geçti. Karma asi yaptırmak için ne kadar beklemeliyim ? Hemen yaptirsam sakıncalı olur mu? Birde o bölge deki tüyleri tıraş ettiler. Sokakta üşüyüp hasta olur mu? Ne kadar süre sonra bahçeye dönebilir.

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerde aşılama programı konusunda sitemizde hazırladığımız içeriğe göz atabilirsiniz. 

Kedi Aşı Takvimi ve Aşıları


 
Genellikle ilk karma aşı 3-4 hafta arayla 2 doz olarak yapılır. Yıllık olarak tekrarlanır. Dolayısıyla bekleme süresi de bu aralıkta olmalıdır. Bunun dışında bahsettiğiniz tüylerin tıraş edilmesi çok büyük bir problem yaratmayacaktır. Ancak kedinizin düzenli beslendiğine ve gerektiğinde soğuktan korunabileceği bir yuvası olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer imkanınız varsa soğuk günler bittikten sonra sokağa salmanız daha güvenli olacaktır.
 
Geçmiş olsun

mjdm 2 sene önce yanıtladı

Bahcede duzenli beslemesini ben yapiyorum yuvasida var. Soğuklar bitene kadar evde bekletince sonra sokağa çıkınca üzülmez mi. Çünkü ev ortamına alışınca bahçeye çıkınca uzun zaman sonra terkedilmiş gibi olmaz mı?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Eğer soğuktan korunabiliyor ise bir problem olmayacaktır. Çok soğuk günlerde sıcak su torbası koyarak destek olabilirsiniz. Tabi ki sahiplendirme şansınız yoksa sokak hayatına da alışması daha faydalı olacaktır. Çok uzun süre evde durmadığı sürece adaptasyonda problem yaşamayacaktır. 
 
Eğer yeterli ve korunaklı bir yuvası varsa dışarıda kalmasında da bir sakınca yoktur.

Toplam 1 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?