HepiSorKategori: Bakım4 kedim var, aralarından bir tanesi sürekli tüy döküyor
Minnosx 2 sene önce sordu

4 kedim var hepsi aynı mamayı yiyor aynı şartlardalar ama içlerinden birinin tüyleri inanılmaz dökülüyor kendini kaşırken bile tüyleri tırnaklarında kalıyor ve derisinde yaralar var sebebi ne olabilir ne yapmalıyım

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Maalesef tüy dökülmesi en sık karşılaştığımız problemlerden biri. Benzer bir problemde bir başka üyemizin sorusunda yardımcı olmuştuk. Dilerseniz göz atabilir ve ek sorularınızı bize iletebilirsiniz.
 

Kedim bir süredir aşırı tüy döküyor

 
Kaşıntı probleminize geldiğimizde bir kaç farklı ihtimal akla geliyor. Ancak deri problemlerinde temel teşhis yöntemi gerekli muayene ve tetkiklerin yapılmasıyla belirlenmelidir. Ayrıca gerekli görüldüğünde deri kazıntısı mikroskop altında incelenerek teşhise gidilir.
 
Size olası sebeplerden bahsetmem gerekirse kedinizde bir alerjik reaksiyon görülüyor olabilir.  Milier dermatit dediğimiz sıklıkla alerjik reaksiyondan kaynaklanan problemlerde bu tarz belirtiler görülebilir. Pire dermatiti gibi alerjik reaksiyonları doğuran durumlarda görülmektedir.
 
Parazitlere karşı etkili bir tedavi sürecinin takip edilmesi faydalı olabilir. Kızarıklık, üzerlerinde kabuklarla birlikte küçük lezyonlara dönüşür. bu lezyonlar kaşıntı gibi travmaların ya da alerjik reaksiyonun bir sonucu olabilir. Deri incelir ve kolayca zarar görebilir hale gelir.
 
Ev içinde sürekli bulunan yumurtalar da problemin tekrarlamasına neden olabilir. Detaylı bir özel temizlik ile çevrenin de gözden geçirilmesi faydalı olacaktır. Kaşıntıların azaltılması ve deri sağlığının korunması için hekiminiz gereken tedaviyi uygulayacaktır. Ayrıca beslenmenin de düzenlenmesi gerekecektir.
 
Geçmiş olsun 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?