HepiSorKategori: Bakım5 yaşında Persian kedimde taş oluştu
Selen 2 sene önce sordu

Merhabalar benim 5 yaşında Persian cinsi erkek kedim var.
Yaklaşık 1 ay önce idrarını damla damla yapmaya başlamıştı. Ardından etrafa işemeye başlayınca veterinere götürdük. Sistit olduğunu, kristallerden dolayı tıkanıklık yaşadığını söylediler ve sonda takıldı.
5 güne yakın sondayla kaldıktan sonra sonda çıkarıldı ve kristallerin baya azaldığı ve çok az kaldığı söylendi. Tedavi için özel kuru mama ve ilaçlar da aldık.
Sonda çıkarıldıktan sonra 3-4 gün boyunca etrafa çiş yapmayı bırakmıştı ama 2 gün önce farklı bir şehire geldik (önceden de geldiği bir şehir ve ev) bir anda tekrardan etrafa çiş yapmaya başladı. 1 gecede 12 kez etrafa çiş yapmış. Ayrıca tuvaletini yaparken kafasını kaldırıp ağzını açarak sağa sola sallıyor ve acı acı miyavlıyor. Neden bir anda böyle oldu? Kumunu sevmemiştir diyip kumunu değiştirdik, olmadı. Farklı şehire/eve geldik diye depresyona girmiş olabilir dedik ama eski evde de böyleydi. Ne yapmamız gerek?

Selenbunay01 2 sene önce yanıtladı

Ek olarak VIRBAC/UROLOGY isimli kuru mamayı kullanıyoruz+ilaç içiriyoruz+ C VITAMINI veriyoruz+antibiyotik kullanıyoruz. Veteriner hekime de sorduk hemen sonda takalım dedi ama 1 gün daha kontrol altında tutup sonra götürmeyi düşündük.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Genel olarak idrar yolu enfeksiyonlarına ve tıkanıklıklarda önerilen çözüm semptomların tedavi edilmesinin yanında sıvı alımının ve atımının arttırılmasıdır. Bölgedeki enfeksiyon bir taraftan antibiyotik ve ek takviyeler ile tedavi edilmeye zaten başlanmış. Diğer taraftan uygun beslenme düzeni ile sürecin kısaltılmasını amaçlamalısınız. Antibiyotik tedavisinde temel amaç bölgedeki problemi giderirken yeni enfeksiyonların oluşumunu önlemektir. 
Kedilerde bahsedilen idrar yolu tıkanıklıkları mama türünün yanı sıra daha çok sıvı alımıyla ilişkilidir. İdrarın pH’sının aktif rol oynadığı taş oluşumlarında temel amaç sıvı alımının arttırılmasıdır.
 
Özellikle yaş mama konusunda kişisel tavsiyem haftada 3-5 paketi 2 öğüne bölerek ve sulandırarak vermenizdir. Kediler normal beslenme düzenlerinde su içme alışkanlığını edinmede zorlanırlar. Kuru mamanın yanında su içmeyi teşvik edecek yollar denemelisiniz. 
Suya hindistan cevizi,nane yaprağı, buz küpleri gibi teşvik edici şeyler ekleyebilirsiniz. Bazı kediler ise özellikle akan suyu sevdiği için su şelaleleri önerilmektedir. Kaliteli içeriğe sahip bir mama ile daima taze su sağladığınız sürece problem olma olasılığını azaltabilirsiniz.
 
Durumun seviyesi ve taşların yapısı ile ilgili olarak 6-8 aylık bir döneme kadar dahi uzayabilen bir tedavi süresi belirlenebilir. Dolayısıyla bu dönemde dostunuzun beslenmesi ve bakımını düzenleyerek en iyi şartlarda iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Eğer idrarını yaparken çok acı çekiyorsa cerrahi çözümler düşünülebilir. İdrar durumunu ve miktarını yakından takip etmeniz gerekiyor.
 
Ayrıca ek olarak C Vitamini takviyesi ile idrar yollarında strüvit türündeki taşların oluşumunu önlenebildiği son yıllardaki araştırmalarda sunuldu. Veteriner hekiminizin önerdiği tedaviye devam etmenizi öneriyorum.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?