HepiSorKategori: Bakım6 aylık bir kedim var ve sürekli kaçmaya çalışıyor
Öykü 3 sene önce sordu

6 aylık bir kedim var ve sürekli kaçmaya çalışıyor, ben evden çıktığımda da kapının önüne geçip miyavlıyormuş. Babam onu bahçesi olan birine vermemiz gerektiğini söylüyor ve kedime böyle yaparak işkence çektirdiğimi düşünüyor. Sizce doğru mu?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin evinizi daha cazip görmesi için yapabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsedebilirim. Öncelikle kediniz muhtemelen sizi çağırmak için bu şekilde davranıyor. Evde onunla en fazla ilgilenen kişi siz iseniz bu da tetikliyor olabilir. Kesinlikle işkence çektirdiğinizi düşünmeyin. Büyük ihtimalle evden kaçsa dahi bir süre sonra eve girmek için aynı davranışı gösterecek. 
 
Kediniz için evi daha eğlenceli bir hale getirmeniz faydalı olabilir. Tırmanabileceği yerler, oyuncaklar ve bolca ilgisini dağıtacak aktivite sunabilirsiniz. İmkan ölçüsünde eve 2. kediyi almak da oldukça işe yarayacaktır. 
 
En sevdiği oyuncağı kapının yakınlarına koyarak dışarı çıkma isteğinden önce dikkatini çekmesini sağlayabilirsiniz.  Bazen acıktıklarında da kapıda miyavlama davranışı gösterebilirler. Bu çözümler işe yaramazsa kedilerin sevmediği kokuları içeren spreyler bulunuyor. Bunu kapı ve çevresine sıkarak önlemenizde faydalı olabilir.
 
Görüşmek üzere
 

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?