HepiSorKategori: Bakım6 aylık pomeranian erkek köpeğim oyun oynarken ısırmaya çalışıyor
Gizemylcn 2 sene önce sordu

6 aylık pomeranian erkek köpeğim oyun oynarken yada onu severken sürekli ellerimizi ısırmaya çalışıyor bu davranışından nasıl vazgeçirebilirim

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Oyunlarınızda sabırlı ve net olmalısınız. El ile oynamamlı , elinizle oynadığında ilginizi tamamen koparıp oyunu o an kesmelisiniz. Bunun yanlış bir davranış olduğunu ısırdığı anda hayır komutuyla pekiştirebilirsiniz. Ayrıca doğru davranışlarında onu ödüllendirerek doğruya yönlendirmelisiniz. Kesinlikle sert tepki, temas yöntemlerini kullanmamalısınız.

Bunların yanı sıra korku ve tetikleyici bazı etkenler de agresyon problemine sebep olabilir. Enerjisini atacağı oyunlar ve bazı sevebileceği oyuncaklar ile stres ile baş edebilirsiniz. Bazen üstünlük kurma iç güdüsü ile böyle davranışlar sergileyebiliyorlar. Dolayısıyla sizin de evde üstün olduğunuzu hissettirecek çalışmalar yapabilirsiniz. Israrla devam ettiğinde kısa cezalandırmaları deneyebilirsiniz. Isırdığı anda bir odaya kısa bir süreliğine kapatma ve sakinleşmesini sağlama gibi.

Özellikle tetikleyici nedeni bulmaya çalışmalısınız. Ayrıca bu konuda size yardımcı olacak 2 kitap önerebilirim. Köpeğinizin düşünme tarzını ve problemlerin kaynağını anlamanızda yardımı olacaktır. Bununla birlikte bir veteriner hekime görünebilirsiniz. Bazen sağlık problemleri ve ağrı hissi de tetikleyebiliyor.
 
1- Her Yönüyle Köpek Eğitimi – Gerilyn J. Bielakiewicz
2- Köpek Psikolojisi – Prof. Dr. Tamer Dodurka
 
Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?