HepiSorKategori: Bakım8 aylık sarman kedim küçüklüğünden beri yüzüme atlıyor
Deniz 2 sene önce sordu

Merhaba, 8 aylık sarman kedimin küçüklüğünden beri yüzüme atlama alışkanlığı var ne yaptıysam düzeltemedim yüzüme kolonya bile sürdüm. Kapım açık yatamıyorum gece uyurken de atlıyor. Yere uzandığımı görsün koşarak suratıma saldırıyor. Bunu nasıl çözebilirim?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin günlük aktivitesini atmasını sağlamanız bu tür davranış problemlerinde öncelikli çözüm yolu olarak önerilir. Özellikle gece saatleri kedilerin daha aktif olduğu dönem olduğu için bu saatlerde probleminizde artış görmeniz olasıdır. Dikkatinizi çekmek istediği için bu tarz bir davranış gösterdiğini söyleyebilirim. 
 
Bu davranış sonrasında kedinizin sizden bir reaksiyon görmesi onun oyun ihtiyacına bir karşılık olarak düşünmesine neden olacaktır. Bunu önlemek için yatmadan önce bolca yorucu aktivite deneyebilirsiniz. Lazer oyunları, kedi oltası gibi doğrudan size temas etmeyeceği oyunları öneririm. 
 
Ayrıca size doğru hamle yaptığında su içeren spreyler ile önlemeyi deneyebilirsiniz. Kediler keskin kokuları da çok sevmezler. Portakal, limon, okaliptüs, mentol , turunçgil gibi keskin kokulu doğal yağları deneyebilirsiniz. Kolonya kalıcılık bakımından daha uçucu olduğu için etkili olmamış olabilir. 
 
Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?