HepiSorKategori: BakımBir kaç hafta önce kapıda bir yavru kedi buldum. Nasıl bakabilirim?
Sümeyye 2 sene önce sordu

Bir kaç hafta önce kapıda bir yavru kedi buldum. Takip ettim bir süre annesi gelmedi terkedilmis yani. Ben aldım besliyorum. Süt tozu aldım biberonla iciriyorum. Ama hiç bilgim yok kedilerle ilgili. Ne zaman kendi başlarına boşaltım (idrar,dışkı) yapacak? Dişleri çıkmış mesela sütün yanında ek bir şey verme zamanı mı geldi yoksa sütü bırakma zamanı mı? Ve acayip zayıfladı son iki günde kötüye mi alamet acaba ?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle yavru kedi bulduğunuzda (özellikle henüz yeni yürümeye başlamış ve kendi başına hayatta kalamayacak kadar küçük bir kediyse) çevreyi kontrol etmeli ve olabildiğince az temas ederek kendi kokunuzu bırakmamanız önemlidir. Anne kediler yavrularında farklı bir koku aldıklarında reddedebilirler ve bu yüzden beslenmesini kesebilirler. Kedilerin boyutu ve genel durumu kedinin hangi haftada veya ayda olduğunu size gösterecektir. Eğer anne kesinlikle ulaşılamıyorsa genel bakımı ve beslenmesinde şu kısımlara dikkat etmelisiniz;
 

 • İlk olarak en önemli nokta en iyi bakım şartları bile anne bakımının yerine geçemeyecektir ve anneden aldığı ağız sütü dediğimiz bağışıklığını destekleyici ve hayati ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan sütün kesinlikle alınması gerekmektedir.
 • Bu süreç ileride sağlıklı bir hayat sürmesi için en kritik dönemdir. Dolayısıyla bir anne bazen yavrularını bırakır ve yemek aramaya gider. Bu sırada kedilerin güvende olması yapabileceğiniz en iyi şeydir.
 • Kedinin ve ortamın sıcaklığını(25-30 derece) sağladıktan sonra onları beslemelisiniz.
 • Besleyeceğiniz sütün kesinlikle biraz ısıtılmış olmasına dikkat edin.
 • Kesinlikle beslemek için inek sütü kullanmayın. İnek sütleri yavru kediler için ishale sebep olabilir ve ölümcül sonuçlar doğurabilir. Ayrıca besin değeri açısından inek sütü yavru kediler için yetersizdir. Catmilk ile devam edebilirsiniz.

 

 • Yavruların 10 güne kadar ortalama günlük 30-32 ml süt içmeleri gerekir. ( 30-32ml / 100gr ağırlık)
 • Biberon yardımıyla bu miktarı kontrol edebilirsiniz.Ayrıca biberona makasla X şeklinde kesik atarsanız yavrunun emmesi kolaylaşacaktır.
 • Ortalama 45 derece açıyla biberonu tutmalı ve emmesini sağlamalısınız. İlk başta emmeyebilir ancak bir kaç dakika sonra tekrar deneyebilirsiniz. Çok hızlı olmamasına dikkat etmelisiniz ve ara sıra karnının okşayarak içimini kolaylaştırabilirsiniz.
 • Asla sırtüstü pozisyonda beslemeyin. Annelerini emme pozisyonuna yakın bir şekilde beslemelisiniz. Sırt üstü beslemek sütün yavrunun akciğerlerine kaçmasına ve boğulmasına neden olabilir. Eğer yanlışlıkla kaçtığını farkederseniz yavruyu baş aşağı pozisyona getirin ve çıkmasını sağlayın.
 • Yavruyu her 3-4 saatte bir beslemelisiniz ve her beslenme sonrası ılık suyla ıslatılmış pamukla kuyruğunu ve poposunu ovarak tuvaletini yaptırmalısınız. Eğer tuvaletini yapmıyorsa acilen bir veteriner hekime ulaşmalı ve zaman kaybetmemelisiniz.
 • 10-14 günlük kediler günlerinin %90’ını uyuyarak ve kalan zamanlarını beslenerek geçirirler.
 • Ortamı sıcaklığı 26-30 derece olmalıdır. Bu dönemde beslemeye sütle devam etmelisiniz ve henüz yaş mamaya geçebilecek dönemde değillerdir.
 • Şu an kedinizin biraz daha büyüdüğünü düşünerek önerim besleme miktarınız günde ortalama 50-55ml / 180gram ağırlık olmalıdır. Bu miktarı 5-6 defada verebilirsiniz.

 

 • Her öğünden sonra ılık suyla ıslatacağınız bir pamukla kuyruk başlangıcına ve poposuna 1 dakika gibi bir süre boyunca masaj yapabilirsiniz.
 • Eğer tuvaletini yapmaya başlamaz ise cildine zarar vermemek için daha sonra tekrar denemelisiniz. Sonrasında iyice temizleyin ve kurutun.
 • Tuvalet kabına alıştırmanız için 3-4 haftalık dönem genellikle uygundur. Ayrıca tuvaletini yaptırırken kullandığınız pamuklardan koyabilir ve alışma sürecini kısaltabilirsiniz.

 
Ek sorularınız olursa tekrar bize ulaşabilirsiniz.
Görüşmek üzere 🙂

Toplam 3 kişiden 3 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?