HepiSorKategori: BakımBukalemun bakımı nasıl olmalıdır? Bukalemun ne ile beslenmelidir?
Profile photo ofaynur-ozder_2411Aynur 2 sene önce sordu

Bukalemun bakımı hakkında merak ediyoruz. Evimize küçük bı bukalemun girmişti , nasıl bakmalıyız , ne ile besleyelim, sinek veriyoruz ama onu da bulmak zor oluyor, başka ne verebiliriz

bukalemun bakımı

bukalemun bakımı

 

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

HepiPet’te karşılaştığım İlginç sorulardan biri olduğunu söylemeliyim 🙂 Bu konuda size yardımcı olacağız. Bukalemununuz tahminden 40-60 cm aralığında büyüyecektir. Erkekler 8-10 yıl, dişiler ise 4-6 yıl arasında yaşam süresine sahiptir.

Teraryumda bakılması gereklidir. Ancak boyut nedeniyle teraryum geniş ve iyi havalandırılabilir olmalıdır. Tel örgü kafesleri kullanabilirsiniz ancak ısı yalıtımı zor olacaktır. Erkekler için 60×60 cm ve 120 cm yükseklikte bir kafes önerebiliriz. Dişiler ise daha küçük oldukları için 45 x 45 x 90 santimetre ölçülerinde kafeste beslenebilir. Ayda bir kez dezenfektan ile kafesinin temizlenmesi gereklidir.

Kafeste bukalemununuzun dinlenmesi ve saklanması içi sarmaşıklar ve yeşillikler bulunmalıdır. Canlı bitkileri eksik etmemelisiniz. Taban olarak kağıt kullanabilirsiniz. Taş ve çakıl gibi materyalleri kullanmanızı önermiyoruz. Benjamin ağacı ise dostunuz için uygundur. Dışkı, ölü böcek ve yaprakları düzenli olarak temizlemelisiniz.

Dostunuza günde en az 12 saat ışık görebileceği bir ortam hazırlamalısınız. Bunun için hem aydınlanma için saatli bir sistem ve ısınabileceği bir lamba kullanmalısınız. Ayrıca ihtiyacı olan UV ışınlarını alması için UVB lambalarından edinmelisiniz. Gelişimi ve sağlığı için bu bir ihtiyaçtır.

Vücut ısısını sabit tutmakta zorlanan dostunuz için ideal sıcaklığı 22-26 santigrat arasında tutmalısınız. Ayrıca ısı kaynağı lambanın olduğu bölgede 29-35 santigrat derece bir ortam sağlamalısınız. Ayrıca açık renk olması ve nefes alıp vermesinde bir farklılık görmeniz ısı nedeniyle strese girdiğini gösterir.

Yavruların günde bir kaç öğün ihtiyaçları vardır. Böcek , hamam böceği, salyangoz ve sinek yiyebilirler. Ayrıca kabak, portakal, karalahana gibi yiyecekler de verebilirsiniz. Ancak ana besin kaynağı böcek yada özel bukalemun yemi olmalıdır.

Öğün başına 5-8 arasında böcek verebilirsiniz. Boyut olarak böcekler her 2 gözün arasındaki boşluktan büyük olmamalıdır.Her öğün öncesinde dilinin gerekli kayganlığa gelmesi için su içmesini sağlayın. Teraryumun nemli olması bu anlamda ihtiyacını da karşılayacaktır. Ara sıra sprey ile su püskürtebilirsiniz. Bu uygulamayı her gün günde 2 defa yapmalısınız.

Yeşil yapraklara damlayan bir su sistemi yapabilirseniz dostunuzun su ihtiyacı için yeterli olacaktır. Bir kaptan içmek onlar için uygun olmayacaktır.

Görüşmek üzere 🙂

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?