HepiSorKategori: BakımBarf / Çiğ beslenme hakkında ne düşünüyorsunuz?
busra 2 sene önce sordu

Fresh feeding hakkında ne düşünüyorsunuz?barf

Köpeğim 8 aylık bir pug. Normalde Orijen puppy ile besliyorduk ancak 3-4 aydır fresh feeding’e geçtik. Onu da evde yapmıyoruz dondurulmuş olarak 2 haftalık paketler halinde geliyor. İçeriğini ekli resimde görebilirsiniz. Fresh feeding’in faydası ve zararları hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

barf

barf

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle fresh feeding/barf şeklindeki beslenmeyi kişisel olarak destekliyorum. Evcil hayvanların son yüzyıl içerisinde değişen beslenme yöntemlerinin şu an karşılaştığımız bir çok hastalıkta etkisi olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle doğal beslenme alışkanlıklarına yönelimin önümüzdeki yıllarda daha da önem kazanacağı düşüncesindeyim.
 
Hayvan beslenmesi üzerine doktora eğitimine devam eden bir veteriner hekim olarak beslenme şeklinin hayvanların sağlığına ne derece etki edebildiğini kendi çalışmalarımda da gözlemliyorum. Bu noktada en önemli olan kısım gerçekten onların ihtiyaç duyduğu içerikleri ”olması gerektiği” şekilde ve yöntemler ile sunmamız. Maalesef çiğ beslenme konusunda internet ortamında bir çok mit bulunmakta ve deneme yanılma yöntemleri ile uygun(!) reçeteler bilgisi olmayan kişilerce önerilmekte. 
 
Korkutucu kısmı şu ki beslenme ile sağlanan yarar ve zararların önemli bir kısmı uzun vadede ortaya çıkan etkilerdir. Bugün dostunuza verdiğiniz besinler özellikle yaşlılık döneminde majör sonuçları ortaya çıkarmaya başlayacaktır. İlk başta tüy yapısı, ağız ve diş sağlığı gibi gözle görülebilen etkiler olumlu gelse de uzun vadede beslenmesinde atladığınız noktalar ciddi sağlık problemleri doğurabilir. 
 
İlettiğiniz içeriğe göz attığımda içeriklerin oranları ve elde edildiği kaynakları göremediğim için bir yorum yapmam doğru olmaz. Köpek beslenmesinde kullanılabilen besinler bulunuyor ancak ”dengeli besin karışımı”nın içeriğini göremediğim için bu konuda da yorum yapamayacağım. 
 
Bildiğiniz gibi çiğ beslenmede en büyük risk bakterilerin varlığıdır. Bu nedenle ürünlerin üretim aşamasından, tedarik sürecine dek doğru koşulların sağlanması içerdiği besin değerleri kadar hayati öneme sahiptir. Donduma/saklama koşulları, üretim hattındaki çalışma ortamı, kullanılan et kaynaklarının kaynağı gibi bir çok kriter devreye gireceği için güvendiğiniz ve bildiğiniz yerlerden alabilir veya doğrudan kendiniz evde üretebilirsiniz. 
 
Yarar ve zararları konusunda ise bilimsel araştırmalar devam ediyor. Bu konuda kesin bir şey söylemek için kontrollü bir çalışma yapılmalı, uzun süreli beslenmeler takip edilerek hayvanların sağlığı kıyaslanarak bir sonuca ulaşılmalıdır. Tahmin edersiniz ki bu tip çalışmaların yapılması uzun yıllar alacağı için çiğ beslenme bir süre daha tartışma konusu olmaya devam edecektir. Şu an yapılmış çalışmalarda daha çok çiğ besinlerdeki bakterilerin bulunma sıklığı ve analizi üzerine odaklanmış durumdadır.
 
Umarım bu konuda merak ettiklerinizi cevaplayabildik. Görüşmek üzere 🙂
 
 

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?