HepiSorKategori: BakımDaha önce gençlik hastalığı geçirmiş iki kedim var, hastalıkları nasıl önleyebilirim
Minnosx 2 sene önce sordu

Daha önde gençlik hastalığı geçirmiş iki kedim var atlattılar hastalığı ve hastalandıkları dönem inanılmaz zayıftılar yaş mamalar vs kilo aldılar diye sevinirler birden zayıflamaya öksürmeye başladılar nefes alırken bile hırıltılı bir ses geliyor iştahları pek yok hastalık tekrarlamış olabilir mi iyileşmeleri için ve böyle durumların yaşanmaması için ne gibi önlemler almalıyım vitamin vs kedileri bahçede bakıyorum bu arada

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle geçmiş olsun. Solunum yolu enfeksiyonları gençlik hastalığı ile doğrudan bağlantılı olmayabilir. Bunun yanında iştahsızlık ve halsizlik de görüyorsanız dostlarınızın tedaviye ihtiyaçları olacaktır.
 
Sağlıklı kedilerin bağışıklık sistemleri onları bir çok hastalığa karşı koruyarak doğal bir bariyer oluşturur. Genellikle anne tarafından yeterli beslenen kedilerin bağışıklık sistemi daha güçlü olacaktır. Ancak iyi bir bakım ve destek ile onların sağlığını korumanız çok zor değildir. 
 
Kedilerin özellikle beslenmesi bağışıklık sistemleri ile doğrudan bağlantılıdır. Son yıllarda kullanımı artan probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirmede son derece etkililer. Veteriner hekiminize probiyotik desteklerini danışabilirsiniz. Aynı zamanda kedilerin etkisini görebileceği ağızdan alınabilen D vitamini damlaları da bağışıklığını güçlü tutmasını sağlayacaktır.
 
Viral hastalıkların görüldüğü dönemde lysine takviyelerinin de etkili olduğu araştırmalar ile kanıtlandı. İyi içeriğe sahip bir mama ile kedilerinizin bağışıklığını aktif olarak destekleyebilir, stresten uzak tutarak stabil halde devam etmesinde yardımcı olabilirsiniz. Düzenli vitamin kullanılmasından ziyade genel bakım şartlarının iyileştirilmesi daha etkili olmaktadır. Kedilerin kendilerine ait odaları olması, mama ve su kaplarının sayıca arttırılması gibi birlikte yaşamanın getireceği olumsuz etkileri azaltarak düzeni sağlayabilirsiniz. Ek olarak iştahlarını yakından takip etmeli , eğer 18-20 saat gibi bir süre iştahsızlık görürseniz vakit kaybetmeden veteriner hekiminize görünmelisiniz.
 
Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?