HepiSorKategori: Bakımİran chincilla ırklı bir kedim var tüyleri çok dökülüyor
Merve eraslan 3 sene önce sordu

Merhaba benim İran chincilla ırklı bir kedim var tüyleri çok döküldüğü için kediler için olan kıyafetlerden alıp giydirdik bayadır giyiyor ama tüyleri kocaman kocaman topak gibi düğümlendi kesemiyoruzda öyle kalıyor dahada kötü oluyor hani kıyafeti çıkarsata o topaklar nasıl geçer kedim kaşınmak istediği zaman o topraklara denk gelince kaşıyamıyor😊 şimdiden teşekkürler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Kediler sürekli kendilerini temiz tutmayı seven ve zamanlarının büyük bir kısmını buna ayıran canlılardır. Kedilerin tüy yapısına göre bakım ihtiyaçları değişmektedir. Kediler kendilerini temizlerken yuttukları tüyleri kusarak geri çıkarabilirler ve bu normal bir süreçtir. Yine bu konuda yardımcı malt dediğimiz jeller ve kedi çimi gibi sindirimini rahatlatan, tüylerin çıkarılmasını kolaylaştıran ürünler vardır. Ancak topaklanmalar ve kendini yeterince temizleyememesi sonucu kedinizde deri problemleri görülmeye başlayacaktır.

Kedinizin bakım ihtiyaçlarını öğrenmeniz ve buna göre tarama,tüy bakımını yapmanız hairball dediğimiz tüy topaklarının atılmasında önemli bir rol oynar. Çıkarılamayan hairball ise ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir.

Tüy dökülmesi ise bir çok sebebe bağlı olabilir Beslenmesinin yanı sıra bazı takviyeler fayda sağlayabilir. Bunun için özellikle tüy yapısını destekleyen brewer’s yeast ve bazı vitaminleri içeren tabletleri önerebilirim. Ancak etkisini görmen 4-5 haftayı bulabileceğinden düzenli devam etmeni öneririm. Tüy bakımını da dostunun tüy yapısına göre sıklığını belirlemen ve düzenli taraman dökülmeyi azaltacaktır.
Dostun hakkındaki her problemde biz burada olacağız. Görüşmek üzere.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?