HepiSorKategori: Bakımİş yerimde bulduğumuz 1 haftalık tekir kediyi sahip..
Profile photo ofdenizkarpuzoglu95Deniz Karpuzoğlu 3 sene önce sordu

İş yerimde bulduğumuz 1 haftalık tekir kediyi sahiplenmek istiyorum fakat bu kadar küçük bir kedinin beslenme ve bakımı hakkında bilgim yok. Maalesef anne kayıp, şu an küçük bir biberonla inek sütüyle besleniyorlar. İnek sütü zararlı diyorlar ama mamalar için henüz çok erken ve sert değil mi? Ya da buna uygun özel bir mama var mı? Henüz kaka yapmadılar, ıslak pamuk ile poposunu siliyorlar burada ilgilenen kişi. Ne zaman kaka yapmış olmaları lazım ve popolarını ıslak pamuk ile silmek buna yardımcı bir şey midir?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba Deniz Hanım,
 
Eğer anne kediyi bulamadıysanız bakımını üstlenmeniz harika. Bu dönemde yavru kedilerin özellikle iyi bir bakıma ihtiyaç duyduğunu belirtmeliyim. Veteriner kliniklerinden alacağınız cat milk karışımları anne sütüne yakın beslenme değerlerine sahiptir. En az 6-8 hafta bu süt ile beslemeniz gerekiyor. Ayrıca tuvaletini de takip etmeniz son derece önemli. İnek sütü bilinenin aksine yavru kediler için zararlıdır. Kedilerde laktoz intoleransı olduğu için bahsettiğim anne sütü karışımlarını vermeniz daha doğru olacaktır. 
 
Tuvaletini yapması için ılık su ile ıslatılmış bir pamuk ile masaj yapmanız gerekiyor. Her 3 saatte bir beslenmesi ve her 3-4 saatte bir yemek sonrası tuvaletinin yaptırılmasını tavsiye ediyorum. Sütü de vermeden önce biraz ılık hale getirmelisiniz. 
 
Merak ettiğiniz diğer konularda tekrar sorunuzu iletebilirsiniz. Geri dönüşünüzü bekliyoruz.

Profile photo ofdenizkarpuzoglu95denizkarpuzoglu95 3 sene önce yanıtladı

İlk aşıları ne zaman yaptırmalıyız ya da ne zamandan itibaren düzenli veteriner takibine başlamalıyız?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Aşılamaların parazit tedavisi bittikten sonra karma, kuduz ve lösemi olarak yapılmasını öneriyoruz. Daha sonra da yıllık aşılar ile düzenli kontrolü sağlanmaya devam edilir.

Profile photo ofdenizkarpuzoglu95denizkarpuzoglu95 3 sene önce yanıtladı

Parazit tedavisi ne zaman başlanmalı henüz 4 haftalık ve 450 gr kadar ağırlıkları.

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Yavru kedilerde 2-3 haftalık olduklarında parazit tedavilerine başlanması uygundur. Veteriner hekiminizle adım adım parazit tedavisini gerçekleştirebilirsiniz.

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?