HepiSorKategori: BakımKedi aşıları ne kadar sürede tamamlanır?
Profile photo ofzenasarikayaSena 2 sene önce sordu

Kedi aşıları hakkında soru sormak istiyorum. 8 yaşında erkek kısır bir siyam kedim var ve barınaktan yeni bir kedi sahiplenmek istiyorum(dişi). İlk aşıları ne kadar sürede tamamlanır? Ve bu süreç içerisinde ayrı tutmak zorunda mıyım kedileri? Gelecek yavru kedi benim kedimin sağlığı açısından risk oluşturur mu?

kedi aşı

kedi aşıları

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Daha önce aşılanmamış kedilerde ilk olarak parazit tedavileri tamamlanır ve sonrasında aşılamaya başlanır. Bu aşılar karma, kuduz, lösemi olmak üzere 3 tanedir. Karma aşı içerik olarak birden fazla etkene karşı koruma sağlar. Lösemi ise yine kedilerde görülen FeLV adındaki virüse karşı koruma sağlar. Kuduz aşısı da kuduz virüsüne karşı koruma sağlar ve yasal olarak zorunluluktur. 

Aşılamada temel prensip vücuttaki antikor miktarının belirli seviyede tutularak bağışıklığın kazanılmasıdır. Bu nedenle ilk aşılamalar 2 doz şeklinde yapılır ve sonrasında yılda tek doz tekrar ile devam edilir.
 
Aşılamaların zamanında yapılması aşının etkisini doğrudan etkiler. Genel olarak aynı aşıların dozları arasında 2 hafta bırakılabilir.En baştan aşılamalarınızın başlanması gerekli ve tarihlere özellikle uymanız önemlidir..
 
Dostunuzun sindirim sisteminde bulunabilen diğer kedinize ve size bulaşabilecek parazitlerin önlenmesi için düzenli olarak 1.5-2 ay aralığında tekrarlanmanızı da öneriyorum. Aşılama süresince de kedilerinizi bir araya gelmemesine dikkat etmenizi öneriyorum. Aynı su ve mama kabının yanı sıra kum kabı da olası hastalıkların taşınmasında rol oynayacaktır. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?