HepiSorKategori: BakımKedimi yurt dışına nasıl çıkarabilirim?
Byrktr39 2 sene önce sordu

Merhaba suan 1.465 gr olan 3 aylik disi kedi yurtdışı na bizimle gelmesi icin evraklarını yaptıracağız. Ama kimi veteriner asi karnesi yeterli olur diyor. Bazi veterinerlerde pet pasaportu istiyor bana yardimci olur musunuz? Hangisi uluslararasi gecerli ?

Kedi yurtdışı

Kedi yurtdışı

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Yurtdışına çıkış için gideceğiniz ülkenin özel şartları olabilir. Öncelikle hangi ülkeye gideceğinizi iletbilirseniz spesifik olarak bilgi de verebiliriz. Avrupa birliği ülkelerinin kabul edeceği tipteki pet pasaportu ekteki şekilde olmalıdır.

Kedi yurtdışı

Kedi yurtdışıPet Pasaport

Ülke dışına çıkış için normal prosedürde kedinizde kuduz aşısının titrasyonuna(aşının etkisini gösteren bir parametre) bakılır. Eğer aşı üzerinden 1 yıla yakın bir zaman geçtiyse yada antikor miktarı azaldıysa bu test sonucunda negatif bir değer çıkabilir.

Düzenli aşıları yapılan ve takip edilen bir evcil hayvanın antikor değerlerinin normal aralıklarda olması beklenir. Eğer numune uygun şartlarda alınmış ve serum yollanmışsa bir problem yaşanmaması gerekir.
İstenen kuduz testi için veteriner hekiminizin hazırlayacağı kan örneğinin Ankara’daki genel merkeze gönderilmesi gerekir. Ayrıca istenen belgede kedinizin mikroçip numarasının da eklenmesi gerekmektedir.

 

Dostunuzun mikroçip uygulaması yapılması bu nedenle zorunludur. Kliniklerde ağrısız ve kolay bir şekilde mikroçip uygulamasını yaptırabilirsiniz. Bu testin sonuçlanmasının üzerinden uçuş öncesi il tarım müdürlüğüne giderek kedinizin yurtdışına çıkışı için gerekli olan son onayı almalısınız.

 

Havayolu firmalarının yurtiçi uçuşlarında , kedi ve köpekler için kuduz aşılarının ve diğer aşılarının yapıldığını gösteren pasaport veya sağlık karnesi çoğunlukla yeterlidir. (uçuştan en az bir ay en çok bir yıl önce kuduz aşısı yapılması istenir)  Bunun yanında kedinizin karma aşısını da görmek isteyebilirler.

 

Ayrıca uçuş öncesi havayolu firmanızı arayarak dostunuzun ön rezervasyonunu yaptırmayı unutmayın. Bazı durumlarda aynı uçuşta 1’den fazla hayvanı kabin içine kabul etmeyebiliyorlar. Bu yüzden ilk rezervasyon yaptıran siz olun  Yurtdışı uçuşları için gidilecek ülkenin koşullarının yanında en az 3 ay önce sonucu gelmiş ,kuduz titrasyon testi yapılmış ve mikroçip numarası üzerine rapor ibraz edilebilir olmalıdır.

 

Dilerseniz riske atmamak adına kliniğinizden dostunuzun sağlıklı ve uçuşa hazır olduğuna dair onay kağıdını ingilizce ve türkçe olarak alabilirsiniz. Ayrıca gideceğiniz ülkede gerekli karantina uygulaması için de faydalı olacaktır.

 

Göz atmanızda fayda sağlayabilecek havayolu firmalarının kurallarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz

 

İyi yolculuklar

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Ek olarak merak ettiğiniz soruları tekrar bize iletebilirsiniz. Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?