HepiSorKategori: BakımKedilere aşılar ne şekilde yapılmalı?
Kutluhan 2 sene önce sordu

Hocam Merhaba 7 aylık kısırlaştırılmış mix tekir erkek kedimizi birkaç hafta önce sahiplendik,hocam üç sorum olacak yanıtlarınız ve değerlendirmeleriniz için şimdiden çok çok teşekkür ederim..
1-
Geçen hafta veteriner aynı anda hem karma1 hem de lösemi 1 aşısını yaptı,akabinde internetten araştırdığımda bu iki aşının aynı zamanda yapılmaması gerektiğine dair yazılar okudum(birbirinin etkilerini nötralize ediyorlar şeklinde) sizce bu doğru mu? kendi veterinerimiz yaşlı tecrübeli biri ama besi hayvanları tecrübesi daha çok,aynı gün yapılmasında bir sakınca görmedi ama ben size de danışmak istedim..
2- Bu aşıların ikincilerinin yapılması için 21 gün sonrasına gün verildi ,yavru 7 aylık olduğundan ikincilerini de yaptırmamız şart mı? bazıları gerek yok diyor…çünkü aşı yapıldığı gün yan etkileri oldu (halsizlik ve arka sağ ayakta aksama) ayrıca son iki gündür aşırı tüy döküyor(ilgisi olabilir mi?)
3- 10 gün arayla iki kez iç(hap) dış parazit yapıldı,ancak pire sorunumuz tek tük devam ediyor,,yeniden dış parazit aşısı yaptımak için ne kadar süre geçmeli? bir süre sınırı var mı? Bir de hangi dış parazit markası bunu kökten çözebilir…Çok Çok Teşekkür eder Saygılar sunarım..

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
İlk sorunuz ile başlayalım. Aynı anda lösemi ve karma aşının yapıldığında birbirini nötralize etme gibi bir durum bulunmamaktadır. Ancak aşılar farklı lenf bezleri tarafından taşınan ayrı bölgelere uygulanmalıdır. Sağ ve sol omuz gibi farklı bölgeler aşının etkisini korumasında faydalı olacaktır. 
 
Aşıların bir takım yan etkileri olduğu biliniyor. Ancak sağladığı yaşamsal koruyuculuğa kıyasla genellikle tolere edilebilir bir seviyede. Halsizlik, hafif keyifsiz olması, ateş gibi sık karşılaşılan belirtiler olasıdır. 21 gün kuralı ise yapılan aşının ulaştığı antikor seviyesinin korunması için uygulanan bir prosedürdür. İlk bağışıklığın sağlanmasından sonra yıllık tek doz olarak devam edilebilir. Eğer her yıl yaptırılmak istenmiyorsa aşı uygulanmayan yıllarda antikor seviyeleri test ile belirlenebilir. Testin pozitif olması durumunda aşı tekrarlanmaz ancak testin negatif olması halinde aşı tekrarlanmalıdır. Yıllık olarak yapılan test sonucu pozitif ise aşı 3 yılda bir yapılmaya devam edilir. Aşı sonrası tüy dökülmesi bölgesel ise bağlantılı olabilir. Çok yaygın olmayan yan etkilerden biri diyebilirim.
 
Pire konusunda ise pire tasmalarını kullanmanızı önerebilirim. Ancak pirelerin yumurtaları hali hazırda evin içinde de olabileceğinden asıl kaynağı engellemeniz önemlidir. Evi sirkeli su ile temizleyebilir, halı, paspas gibi yumurtaların içinde bulunabileceği eşyaları da tekrar kontrol edebilirsiniz. Sirkeli su bu konuda fazlasıyla ihtiyacınızı karşılayacaktır. Pire damlası o an üzerindeki canlı pirelere etki ederken yumurtalara etkisi daha azdır. Bu yüzden düzenli takibi ve bir yandan da çevrenin arındırılması iyileşme gösterecektir.
 
Bahar ve yaz aylarında 1.5 aylık periyotlar halinde parazit tedavilerinin takip edilmesini öneriyorum. Kış aylarında ise 2-2.5 aylık periyotlara çıkılabilir. Ancak düzenli bir şekilde devam etmesi son derece önemlidir. Marka konusunda HepiPet üzerinden bir öneri getirmemeyi daha doğru buluyoruz. Bu konuyu veteriner hekiminiz ile tekrar görüşebilirsiniz.
 
Görüşmek üzere

kutluhan27 2 sene önce yanıtladı

Verdiğiniz Değerli Bilgiler İçin Çok Çok Teşekkür Ederim.

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?