HepiSorKategori: BakımKedilerimin parazit tedavilerini evde yapabilir miyim?
ENGİN ALTUN 2 sene önce sordu

Merhabalar. Yaklaşık 2 yaşında olan kısırlaştırılmış erkek kedilerim Şeker ve Limon için veterinerim iç ve dış parazit aşılarının 3 ayda bir yapılması gerektiğini belirtti ancak ücret 120 tl ve dış parazit için de bir damla damlatıyor. Acaba bu tedaviyi eczaneden alacağım ilaçlarla kendi evimde uygulama durumum var mıdır? Teşekkürler

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Aslında parazit tedavilerinin kliniğe çağırılmasının bir amacı da hayvanın genel durumu hakkında bir bilgi almaktır. Bu süreçte beslenmesi, kilosu, tüy yapısı, ağız ve diş sağlığı, göz ve kulakların durumu gibi çeşitli kısımlara bakılarak bir nevi koruyucu hekimliği yapılır. Eğer bu hizmeti almadığınızı düşünüyorsanız hekiminizi değiştirebilirsiniz. Rutin uygulama bunları da içerir.
 
Tabi ki sonuç olarak karar sizindir. Eğer kedinizin sağlığında bir problem olmadığını düşünüyorsanız evde iç parazit hapını yutturabilir ve damla şeklinde dış parazit uygulamasını gerçekleştirebilirsiniz. 
 
Öncesinde bu konuda hekiminizden destek alarak önemli noktalarını öğrenmelisiniz. Hap yutturma sırasında gerçekleşebilecek ciddi problemler bulunuyor. Dış parazit damlasının da tüylere bulaşması ve akması sonucu hayvanların yalamasına imkan verebilir. Bu damlaların yalanması, içeriği nedeniyle kedileri zehirleyebilir ve ölümüne dahi yol açabilir. Bu uygulama ve önlemlerin bir kliniğin sorumluluğunda olması gerektiğini düşünüyorum. 
 
Umarım bu taraftaki bakış açısını da size gösterebildim 🙂 
 
Görüşmek üzere

ngyn88 2 sene önce yanıtladı

Merhaba öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Tabii ki tıbbi müdahelelerin uzman kontrolünde yapılması gerekliliğini anlıyorum ancak dış parazit damlası denilen şeyin kedinin yalaması sonucu ölüme dahi sebebiyet verebilecek olduğunu iddia etmenizi pek anlayamadım. Neticede iki kedim var ve o damla doğru yere de damlatılsa diğer kedim onu yalayabilir yani bu durumda kedilerimi dış parazit damlası damlatıldıktan sonra birbirlerini yalarlarsa ölebilirler mi? Bu iddianız bana pek gerçekçi gelmedi. İyi günler…

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Tekrar merhaba,
 
HepiPet üzerinde paylaştığımız durum ve öneriler ”veteriner hekimler” tarafından bizzat yazılmakta olup bu sitede başka kişiler tarafından bilgilendirmeler yapmıyoruz. Burada dostlarımızın sağlığı için yararlı bir çaba içerisinde ücretsiz bir sağlık danışmanlığı sunmaktayız.
 
Dolayısıyla söylediklerim ”iddia etme’nin” ötesinde bilimsel araştırma ve yöntemlerle kanıtlanmış, klinik hayatımızda karşılaştığımız durumlardır. Öncelikle bunun karşılığında bu site üzerinde üyelerimizden sadece saygılı bir yaklaşım talep ediyoruz.
 
Bu konuda bilgi edinmek isteyen üyelerimiz için de durumu açıklamak istiyorum.
Dış parazit damlaları markaya bağlı değişmekle birlikte ”piperazin” ”fipronil” , ”Imidakloprit” gibi etken maddeler içerebilirler. 
 
Bu maddeler kedi ve köpeklerden önce çoğunlukla laboratuvarlarda toksisite deneyleri ile çalışılır. Örneğin fipronil maddesinin denendiği laboratuvar hayvanlarında, ağız yoluyla fipronil uygulaması, kasılmalar, titreme, anormal yürüyüş ve kambur duruş gibi nörotoksisite belirtilere sebep olabilir. Yutma ile fipronile maruz kalan insanlar baş ağrısı, tonik-klonik konvülsiyonlar, nöbetler, parestezi, zatürre belirtileri ve hatta sonucunda ölüm görülebilir. 
 
Damla uygulamasından 24 saat sonra köpek tüyleri üzerindeki maksimum fipronil konsantrasyonuna ulaşıldığı da yine aynı araştırmada sunulmuştur. Bahsettiğim diğer etken olan ”piperazin” ise kedilerde ve köpeklerde , uygulandıktan 24 saat sonra kas tremorları, ataksi ve / veya davranış bozuklukları nörotoksisitesi ile kendini gösterebilir.
 
Doğrudan size bazı kısımlarını ilettiğim araştırmanın ayrıntılarını da alt kısımda bulabilirsiniz.
Ancak, kazara yutulma veya veterinerlik ürününün yalanması nedeniyle zehirlenme meydana gelebilir ( Gupta, 2007a ). Veteriner hekim uygulaması, uygulama yerinde cilt tahrişine veya saç dökülmesine neden olabilir ( Gupta, 2007a ). Köpeklerin kedilere göre fipronile daha duyarlı olabileceğine dair bazı belirtiler vardır . Fipronil’in etiket dışı kullanımı genç veya küçük tavşanlarda anoreksiya, letarji, konvülziyon ve ölüm ile ilişkili bulunmuştur ( Webster, 1999 ).” 
 
Son olarak sorunuza yanıt vermem gerekirse evet 2 kedinizin birbirini yalaması nedeniyle zehirlenme görülebilir ve bu durum ihtimal dahilindedir.
 
Görüşmek üzere

ngyn88 2 sene önce yanıtladı

Saygı anlamında eksik bir yorum yapmadığımı düşünüyorum. Ancak bu detaylı bilgilendirmeniz durumu daha net bir şekilde anlamamı sağladı bundan dolayı teşekkür ederim.

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?