HepiSorKategori: BakımKedim 1 haftadır halsiz ve karnına dokundurmuyor
Emine 2 sene önce sordu

Merhabalar 2018 Ekim ayında Scottish Fold cinsi dişi bir kedi sahiplendim. Önceki sahibinin söylediğine göre şuanda 8 aylık olduğunu düşünüyorum. Sahiplendiğim ilk zamanlarda sadece iç dış parazitleri yapılmıştı. Gerekli aşılarının yapılması için veterinere götürdüğümde muayenede kulak paraziti teşhisi konuldu. Kahve telvesi kıvamında kulak akıntıları vardı. Bunun için bir tüp ilaç kullandık. Daha sonra kulak ve kafa bölgesinde tüy dökülmeleri oldu ve mantar teşhisi konuldu. Bunun için de bir ilaç ve medikal şampuanı yaklaşık 1 ay kadar kullandık.

Dökülen tüyleri yeniden çıktı ve ilacı kestik. Bu dönemde de iki tane karma aşısını ve iki lösemi aşısını yaptırdık. Aralık ayında da iç ve dış parazit tedavisini yaptırdık. ocak ayında tekrar kulağında tekrar kızarıklık ve tüy dökülmesi göründe aynı ilacı ve şampuanı yaklaşık 2 hafta kullandık. Geçen hafta cuma günü yani 8 şubat tarihinde mantar aşısı yaptırdık. Bu aşıdan sonra kedimde aşırı halsizlik oluştu. Normalde çok hareketli ve oyuncu bir kedi olmasına rağmen 1 haftadır oyun oynamayı reddediyor halsiz bir şekilde hareket ediyor ve karnının üzerinde kıvrılarak yatıyor. Özellikle karın bölgesine dokunduğumuzda da acı acı miyavlıyor. Kusma, ishal, iştahsızlık vs hiçbir sorunumuz yok hatta normalden daha çok iştahlı. Aşıdan bir hafta sonra veterinere götürdüğümüzde muayenesi ve kan tahlili sonuçları çok normal çıktı. Bir hafta daha gözlemleyip FIV vs için tahlil yapacağını söyledi veterinerimiz. Ben mantar aşısından hemen sonra tanıdığım bir cattery’nin önerisiyle kedime yoğurt, kefir, labne peyniri ve çiğ bıldırcın yumurtası vermeye başlamıştım. Bu sürede kullandığım mamanın kalitesiz olduğunu ve daha protein içerikli mamalar kullanmam önerildiği için RoyalCanin ve Proplan Junior mamalarına başladım. Kedimdeki şikayetler bu beslenme değişikliğinden kaynaklı olabilir mi?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizde görülen parazit enfeksiyonu bahsettiğiniz deri problemlerine yol açmış olabilir. Tedavi sonucu gördüğünüz iyileşme ile birlikte tam olarak tedavi olamamış olabileceğini düşünüyorum. Kulak enfeksiyonları genellikle fark edilmeden ilerler ve ciddi problemlere yol açar. Bazı kulak enfeksiyonu tedavilerinin 6-12 ay dahi devam edebildiği oluyor. Dolayısıyla yapısı itibariyle kapalı bir alan olan kulağın detaylıca incelenmesi gerekiyor. Kulaktan alınacak örneğin laboratuvara gönderilerek kesin teşhis konusunda hızlı yol alınabilir.
 
Ayrıca evinizde bulunabilecek parazit yumurtaları da problemin tekrarlanmasına neden olmuş olabilir. Evinizi detaylı bir şekilde temizlemeniz olası mantar enfeksiyonunda önem kazanacaktır. Karın bölgesindeki ağrının sebebini muayene etmeden bilmem mümkün değil ancak gerekli tahlillerin hekiminiz tarafından yapıldığını düşünüyorum. 
 
Bahsettiğiniz yoğurt, kefir, labne gibi ek yiyecekleri vermenizi önermiyorum. Kediler laktoz toleransı olan hayvanlardır ve belli bir dönemden sonra süt ürünlerine karşı reaksiyon gösterebilirler. Kulak enfeksiyonunun alerji ile tetiklenebileceğini söylemeliyim. Ayrıca miktara bağlı olarak alınacak fazladan protein de kedinizin sağlığına zarar verebilir. 
 
Kefir insanlar için sağlıklı olduğu kadar kedilere de faydalıdır. Ancak içerdiği yararlı bakterilerin sadece bir kısmı kedilerin sindirim sisteminde bulunan bakterilerle uyuşur. Dolayısıyla yoğurt, kefir gibi besinlerden ziyade kedilere özel üretilmiş probiyotik takviyeleri sindirim sistemlerine daha yüksek oranda uyum sağlayacaktır. 
 
Beslenme değişiklikleri de alerjiyi tetikleyebilir. Eğer tedaviden bir sonuç alınmaz ise alerji testi de yaptırmanız önerilebilir. Kaliteli içerikte bir mama ile devam etmeniz, dostunuzun durumunu da gözlemlemenizi öneririm. Gelişmeleri tekrar bize iletebilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?