HepiSorKategori: BakımKedim 3 yaşında 6 kilo civarı bir british shorthair. 3-4 saatlik yolculuğa çıkacağız
Profile photo ofeeylulcicek95eeylulcicek95 2 sene önce sordu

merhaba. kedim 3 yaşında 6 kilo civarı bir british shorthair ve kısır. 9 gün sonra birlikte 3-4 saatlik bir otobüs yolculuğu yapacağız. isteğim kedimi sakinleştirip yolda bagaja koymamak için muavini ikna etmek. her halükarda kendisini sakinleştirmem gerekecek. ne tarz bi uyutucu/uyuşturucu ilaç önerirsiniz? bagajda havasız kalma ihtimalini biliyorum, eğer zorlarlarsa bırakmak zorunda kalacağım ama 2 kez bagajı açtırabilme ihtimalim var. tabi bu en kötü senaryo. yanımda götürmek için zaten uyuyor demek istiyorum. en az yan etkide ne tür bir ilaç önerirsiniz?
teşekkürler şimdiden

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Bildiğiniz gibi otobüs firmalarında maalesef uygun olmayan koşullarda yolculuk yapılabiliyor. Bu nedenle strese giren yada havasız kalan evcil hayvanlarda ciddi problemlere yol açabiliyor. Bu nedenle taşıma koşulları konusunda otobüs firmaları ile görüşmenizi ve tek tek sormanızı öneriyorum.

Ayrıca imkan sunuluyor ise kafesiyle yanınızda taşımanızı kesinlikle öneriyorum. Ek bilet alınarak bazı firmalarda buna çözüm bulunabiliyor.
Eğer zorlanacağınızı düşünüyorsanız veteriner kliniklerinden edinebileceğiniz sakinleştiricileri kullanabilirsiniz. Yola çıkmadan önce kullanabilir ve yolculuk boyunca stres yaşamamasını sağlayabilirsiniz. Eğer kedinizde önemli bir sağlık problemi varsa bunu kliniğe gittiğinizde belirtmelisiniz. Böbrek , karaciğer problemleri gibi ciddi problemlerde anestezik ilaçların etkisi doğrudan değişiyor.

Sakinleştiricinin etkisi 15-30 dk içerisinde görülecektir. Uygulama esnasında ortamın sakin ve sessiz olması anestezinin etkisini arttırdığını ve sürecin daha sağlıklı olduğunu biliyoruz. Macun şeklinde kullanılabilen uygun anestezikleri veteriner hekiminize danışabilirsiniz. Bu sayede kullanılması daha kolay ve takibi kontrollü olabilecektir. Malt macunlar gibi bir formda bulunabiliyor.

Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?