HepiSorKategori: BakımKedim bir süredir aşırı tüy döküyor
Profile photo ofirmtpc_59İrem Topçu 3 sene önce sordu

Merhaba, kedim bir süredir aşırı tüy döküyor. Hal ve hareketlerinde bir gariplik görmüyorum fakat bunun sağlığıyla alakalı bir durum olmasından korkuyorum çünkü bana kalırsa bu mevsimsel bir tüy dökmenin fazlası, bir Öneriniz ya da tahmininiz var mıdır? Şilede yaşıyorum buradaki veterinerlere güvenmediğim için sürekli veterinere götüremiyorum. Cins kedi değil ve 10 aylık

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Tüy dökülmesi en yaygın karşılaştığımız problemlerden biri. Dökülmeye sebep olabilecek etkenleri belirleyip ona yönelik bir tedavi izlenmesini öneriyoruz. Asıl olarak kullanılan mamanın içeriği ile kalitesi tüy yapısını belirler ve fark edilir değişiklik sağlar. Bunun yanında Çinko, B vitaminleri ve Omega 3-6 desteği tüy yapısını destekler ve güçlendirerek dökülmeyi azaltabilir. Ayrıca brewers yeast içeren tüy yapısını güçlendiren destek takviyeleri de kullanabilirsiniz.
 
Tüy dökülmesini tamamen önleyemeseniz de bazı ipuçları ile azaltma ve kontrol altına alabilme şansına sahipsiniz.
 

  • Kedinizi düzenli olarak taramalısınız. Uzun tüylü kediler için 2 günde 1, kısa tüylü kediler için haftada 1-2 defa taramanızı öneriyoruz.
  • Beslenmesine özen göstermeli ve içeriği kalite olan mamalardan kullanmalısınız. Bahsettiğim takviyelerin etkisini göstermeleri 4-5 haftayı bulabileceğinden düzenli olarak alımını sağlamalısınız.
  • Kediniz eğer uzun tüylü ise kendini temizlediğinde yuttuğu tüyleri çıkarabilmesi için piyasada bulunan kedi macunlarını kullanabilirsiniz. 

 
Bunların yanında probiyotik destekleri ile tüy dökülmesini önlenmesi adına güzel gelişmeler alabiliyoruz. Kedilerin sindirim sistemlerinde bulunan probiyotik bakterileri içeren ürünleri veteriner klinikleri ve internetten bulabilirsiniz. Düzenli kullanım ve kaliteli bir mama ile 4-5 hafta süreci sonunda gözle görülür bir iyileşme gözlemlemenizi bekleriz.
 
Görüşmek üzere 🙂

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Ayrıca belirmek istediğim bir kaç bilgiyi daha sizinle paylaşıyorum;
 
Kıl dökülmesi tamamen önlenebilir bir durum değildir. Keza tüy ve kıllar yaşayan bir yapıdır. Her canlı yapı gibi bir canlılık süresine sahiplerdir. Bu süreci kabullenerek tüy sorununun ne olduğunu tanımlamamız önemlidir. Her kedi dönemsel ve düzenli olarak tüy dökecektir. Ancak sorunuzun yanıtına tek bir cevap vermem gerekirse evet geçebilirsiniz.
 
Kedilerin tüylerinin gereğinden fazla dökülmesinin sebebi beslenme ile doğrudan ilişkilidir. Vücudumuza alınan besinlerin nasıl ki bizim genel sağlığımızı doğrudan etkilediğini gözlemleyebiliyorsak, hayvanlar için de durum benzerdir. Bu konuya 2 farklı temelden yaklaşırsak birinci bölüm alınan besinlerin kalitesi, ikinci bölüm ise bu besinlerin emilimi olacaktır. 
 
Yetersiz veya dengesiz beslenme hayvanlarda tüy, ağız, göz, deri üzerinde doğrudan gözle görülebilir sonuçlar doğurur. Nitekim sağlıklı bir sindirim sisteminin dahi yetersiz beslenme sonucu kıl foliküllerini besleyemeyeceğini tahmin edebilirsiniz. 

Her ne kadar dengeli ve kaliteli içerikle beslense dahi bu besinlerin vücuttaki yararlanımı ve emilimi değişkenlik gösterecektir. Örneğin proteinlerin %80’in üzerinde bir bölümü sağlıklı kedilerin sindirim sistemlerinden emilir. Ancak bir sindirim sistemi probleminde bu emilim gerçekleşemeyecektir. Dolayısıyla verdiğiniz yiyeceğin kalitesinden bağımsız olarak yararlanımı düşecektir. Kıl folliküllerinin ihtiyacı olan vitamin ve yapı taşlarının emilimi yetersiz olduğunda bahsettiğim canlılık süreleri ve yağ dengeleri bozulacaktır. Aslında tüy dökülmesi dediğimiz problem bu yüzden çözülmesi zor bir hal alır. Çoğu zaman birden farklı sebebe bağlı ve multifaktöriyeldir. 

Toplam 6 kişiden 6 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?