HepiSorKategori: BakımKedim çok fazla su içiyor
Sevde sevde 2 sene önce sordu

6 aylik disi, tekir cinsi kedimi 4 ay once sokaktan sahiplendim. Sahiplendigimden beri asiri miktarda su iciyor ve tuvalete gidiyor. Gunde yaklasik bir litre su icip yedi, sekiz kez tuvalete gidiyor. Gorunurde bir saglik sıkıntisi olmamasina ragmen bu kadar fazla su icmesi normal mi? Sadece kuru mama yiyor. Ilk uc ay advance kitten mama verdim. Bu sorunun mamadan kaynaklanabilecegini dusunup n&d tahilsiz yavru mamaya gectim. Fakat bir degisiklik olmadi. Ne yapmami onerirsiniz? Tesekkurler

kedim çok fazla su içiyor

kedim çok fazla su içiyor

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle kediler çok fazla su içmeyi sevmezler. Doğada ihtiyaç duydukları sıvıyı avlarının vücutlarından alırlar. Ev yaşamına alışan kedilerde ise bu nedenle yetersiz sıvı alımı sebebiyle görülen hastalıklarla karşılaşıyoruz. Bu amaçla bolca sıvı almalarını destekleyici öneriler sunuyoruz.
 
Ancak sizin durumunuzda kedinizin bahsettiğiniz miktarlarda su içmesi ciddi bir sağlık problemine işaret ediyor olabilir. Çok fazla tuz içeren mamalarda bu tarz aşırı su içme durumu görülebilir ancak sizin sorununuzun bu yönde olmadığını düşünüyorum. 
 
Akla gelebilecek ihtimaller ise ;
 

  • Böbrek problemleri
  • Diyabet,
  • Hormonal ve endokrin problemleri ( Hipertiroid gibi )
  • İdrar yolu enfeksiyonları 

 
Bu ihtimalleri göz önünden geçirmek için gerekli kan tahlillerini yaptırmalısınız. Vakit kaybetmeden veteriner hekiminize görünmeniz erken aşamada fark edilebilecek bir sağlık problemini ortaya çıkarabilir. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 2 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?