HepiSorKategori: BakımKedim çok tüy döküyor ve kepeklenme var
Profile photo ofzeynepbekenZeynep Beken 3 sene önce sordu

Merhabalar, bir erkek kedim var yaklaşık 2 yaşında hep çok tüy döküyordu ancak son 6-7 aydır daha da arttı ayrıca kepeklenme problemi var. Matisse somonlu kısır kedi maması kullanıyoruz, haftada bir de royal canin in tüy ve deri sağlığı için olan yaş mamasını kullanıyoruz. Bunun yanında veterinerimiz 4-5 ay önce içinde biotin ve omega 3-6 olan bir vitamin kullanmamızı tavsiye etmişti, gimcatin beauty pasteini aldık. Fakat herhangi bir yardımı olmadı hala tüyü çok fazla dökülüyor ve kepeklenmesi devam ediyor. Böyle durumlarda içinde tahıl bulunmayan mamaların önerildiğini duydum fakat hangi markayı tercih etmeliyim? Ayrıca vitamin olarak başka bir marka mı kullanmalıydım? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Profile photo ofzeynepbekenZeynep Beken 3 sene önce yanıtladı

Deneyeceğim, çok sağolun

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Tüy dökülmesi ve kepeklenme problemi beslenme kaynaklı eksikliklerde karşılaştığımız sorunlardan biridir. Ayrıca bazı hormonal hastalıklar da benzer sorunlar ile ortaya çıkabilir. Vitamin takviyelerinin tam etkilerinin ise 5. haftada görmeye başlaması beklenir. Takviyelerinize ek olarak brewers yeast tabletlerini de kullanabilirsiniz. Tahılsız mamaların ise içeriklerini kıyaslamanızı öneriyorum. Et içeriği daha yüksek ve taze kaynaklardan edinilen mamalardan birini seçebilirsiniz. 
 
Ayrıca benzer problemi yaşayan bir üyemizin sorusunda yardımcı olmuştuk göz atmanızı öneririm.

Kedim bir süredir aşırı tüy döküyor


 
Geçmiş olsun

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Ayrıca belirmek istediğim bir kaç bilgiyi daha sizinle paylaşıyorum;
 
Kıl dökülmesi tamamen önlenebilir bir durum değildir. Keza tüy ve kıllar yaşayan bir yapıdır. Her canlı yapı gibi bir canlılık süresine sahiplerdir. Bu süreci kabullenerek tüy sorununun ne olduğunu tanımlamamız önemlidir. Her kedi dönemsel ve düzenli olarak tüy dökecektir. Ancak sorunuzun yanıtına tek bir cevap vermem gerekirse evet geçebilirsiniz.
 
Kedilerin tüylerinin gereğinden fazla dökülmesinin sebebi beslenme ile doğrudan ilişkilidir. Vücudumuza alınan besinlerin nasıl ki bizim genel sağlığımızı doğrudan etkilediğini gözlemleyebiliyorsak, hayvanlar için de durum benzerdir. Bu konuya 2 farklı temelden yaklaşırsak birinci bölüm alınan besinlerin kalitesi, ikinci bölüm ise bu besinlerin emilimi olacaktır. 
 
Yetersiz veya dengesiz beslenme hayvanlarda tüy, ağız, göz, deri üzerinde doğrudan gözle görülebilir sonuçlar doğurur. Nitekim sağlıklı bir sindirim sisteminin dahi yetersiz beslenme sonucu kıl foliküllerini besleyemeyeceğini tahmin edebilirsiniz. 

Her ne kadar dengeli ve kaliteli içerikle beslense dahi bu besinlerin vücuttaki yararlanımı ve emilimi değişkenlik gösterecektir. Örneğin proteinlerin %80’in üzerinde bir bölümü sağlıklı kedilerin sindirim sistemlerinden emilir. Ancak bir sindirim sistemi probleminde bu emilim gerçekleşemeyecektir. Dolayısıyla verdiğiniz yiyeceğin kalitesinden bağımsız olarak yararlanımı düşecektir. Kıl folliküllerinin ihtiyacı olan vitamin ve yapı taşlarının emilimi yetersiz olduğunda bahsettiğim canlılık süreleri ve yağ dengeleri bozulacaktır. Aslında tüy dökülmesi dediğimiz problem bu yüzden çözülmesi zor bir hal alır. Çoğu zaman birden farklı sebebe bağlı ve multifaktöriyeldir. 

Toplam 2 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?