HepiSorKategori: BakımKedim inanılmaz tüy döküyor
Pamuk 3 sene önce sordu

Pamuktan bahsetmiştim o yaralı bir sokak kedisiydi. Şu anda çok iyi (çok şükür)tabii ki evde bakıyorum. Ama inanılmaz tüy döküyor lütfen bir çözüm söylermisiniz. N&D mama veriyorum günde 2 kez tarıyorum. Genede avuç avuç dökülüyor. Ne yapmalıyım

3 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhabalar,
 
Berna’nın söylediklerine katılmakla birlikte ek olarak belirteceğim bazı maddeler var. 

  • Kedinizi düzenli olarak taramaya devam edebilirsiniz. Bununla birlikte stres faktörlerinin de tüy dökülmesini arttırabileceğini unutmayın. Özellikle ev koşullarında kendine ait bir alanının olması önemlidir. 

 

  • Ayrıca probiyotik destekleri ile tüy dökülmesini önlenmesi adına güzel gelişmeler alabiliyoruz.

 

  • Bahsedilen önerilerin yanında Çinko, B vitaminleri ve Omega 3-6 desteği tüy yapısını destekler ve güçlendirerek dökülmeyi azaltabilir.

 

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Son olarak bir kaç bilgiyi daha sizinle paylaşıyorum;
 
Kıl dökülmesi tamamen önlenebilir bir durum değildir. Keza tüy ve kıllar yaşayan bir yapıdır. Her canlı yapı gibi bir canlılık süresine sahiplerdir. Bu süreci kabullenerek tüy sorununun ne olduğunu tanımlamamız önemlidir. Her kedi dönemsel ve düzenli olarak tüy dökecektir. Ancak sorunuzun yanıtına tek bir cevap vermem gerekirse evet geçebilirsiniz.
 
Kedilerin tüylerinin gereğinden fazla dökülmesinin sebebi beslenme ile doğrudan ilişkilidir. Vücudumuza alınan besinlerin nasıl ki bizim genel sağlığımızı doğrudan etkilediğini gözlemleyebiliyorsak, hayvanlar için de durum benzerdir. Bu konuya 2 farklı temelden yaklaşırsak birinci bölüm alınan besinlerin kalitesi, ikinci bölüm ise bu besinlerin emilimi olacaktır. 
 
Yetersiz veya dengesiz beslenme hayvanlarda tüy, ağız, göz, deri üzerinde doğrudan gözle görülebilir sonuçlar doğurur. Nitekim sağlıklı bir sindirim sisteminin dahi yetersiz beslenme sonucu kıl foliküllerini besleyemeyeceğini tahmin edebilirsiniz. 

Her ne kadar dengeli ve kaliteli içerikle beslense dahi bu besinlerin vücuttaki yararlanımı ve emilimi değişkenlik gösterecektir. Örneğin proteinlerin %80’in üzerinde bir bölümü sağlıklı kedilerin sindirim sistemlerinden emilir. Ancak bir sindirim sistemi probleminde bu emilim gerçekleşemeyecektir. Dolayısıyla verdiğiniz yiyeceğin kalitesinden bağımsız olarak yararlanımı düşecektir. Kıl folliküllerinin ihtiyacı olan vitamin ve yapı taşlarının emilimi yetersiz olduğunda bahsettiğim canlılık süreleri ve yağ dengeleri bozulacaktır. Aslında tüy dökülmesi dediğimiz problem bu yüzden çözülmesi zor bir hal alır. Çoğu zaman birden farklı sebebe bağlı ve multifaktöriyeldir. 

Berna Konyalı Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhabalar,

Geçmiş olsun iyileşmesine çok sevindik. Sorunuza dönersek kediler dönemsel olarak tüy dökerler ve bu belli bir miktara kadar normal karşılanır. Ayrıca kedinizin tüy tipi ile bağlantılı olarak dökülme sıklığı değişiklik gösterebilir. Tüy dökülmesini tamamen önleyemeseniz de bazı ipuçları ile azaltma ve kontrol altına alabilme şansına sahipsiniz.

  • Kaliteli mamaların yanı sıra tüy yapısını destekleyici vitamin takviyelerine de başvurabilirsiniz. Bu takviyelerin etkisini göstermeleri 4-5 haftayı bulabileceğinden düzenli olarak alımını sağlamalısınız.
  • Kediniz eğer uzun tüylü ise kendini temizlediğinde yuttuğu tüyleri çıkarabilmesi için piyasada bulunan kedi macunlarını kullanabilirsiniz.

Bu önerileri uyguladığınızda iyileşme göreceksiniz. Tüy sağlığı ile bakımında en önemli noktanın doğru ve yeterli beslenme olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Toplam 13 kişiden 10 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?