HepiSorKategori: BakımKedim kendini hiç temizlemiyor
GAMZE 2 sene önce sordu

Merhaba,
2 hafta önce 2 yaşında dişi ve kısır bir norveç orman kedisi sahiplendim. Tüyleri fazlası ile uzun ve yaklaşık 7,5 kilo ağırlıkta.
Kedimin tüylerini yalayarak temizlediğini hiç görmedim. Bunun sebebi ne olabilir. Ve ben onun temizliğini nasıl sağlayabilirim bu durumda. yardımınızı rica ederim

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kediler uyanık oldukları zamanın neredeyse yarısını kendilerini temizleyerek geçirirler. Bazen, yaş, cins özellikleri veya bir sağlık problemi nedeniyle kediniz kendini temizlemeyebilir. Kendini temizlemede yetersiz kaldığında yardım etmek için tabi ki bir şeyler yapabilirsiniz.. Örneğin tadını sevebileceği hindistan cevizi yağı gibi ürünleri tüylerine sıkarak deneyebilirsiniz.
 
Kediler, yavruluk dönemlerinde annelerinin temizlenmesini izleyerek öğrenirler. Eğer bir kedi olması gerekenden erken bir zamanda annesinden ayrılmış veya temizlik alışkanlıklarını hiç öğrenmemiş ise yardıma ihtiyacı olabilir. 
 
Ayrıca, bazı yaşlı kediler eklem ağrıları ya da fazla kilolar sebebiyle de temizlenemezler. Bazı kedi ırkları, özellikle sizin kediniz gibi uzun tüylü ırklar, tüylerinin bakımı ve karışmasını engellemek için yardıma ihtiyaç duyarlar. 

  • Kendi kendini temizlemekte zorlanan kediler mümkünse her gün düzenli olarak taranmalıdır. 
  • Uzun tüylü kedileri olan evcil hayvan sahipleri, göz çevresine tüyler gelmeyecek halde tutmalıdır. 
  • Ayrıca gözlerde herhangi bir akıntı olmadığından emin olmalısınız. 
  • Bazı uzun tüylü kediler kulak akarlarına ve enfeksiyonlara karşı da eğilimlidir. 
  • Kendi kendini temizleyemeyen yaşlı veya kilolu bir kedi ise yardıma ihtiyaç duyar. 

 
Kedinizin neden temizlenmeyi bıraktığını öğrenmek için veteriner hekiminizi ziyaret edebilirsiniz. Hekiminiz muayene sonunda kedinizin sağlığını gözden geçirecek, kilosu, yaşı, hastalığı veya olası sindirim sorununu gidermek için bir çözüm önerecektir. Altta yatan sebebin giderilmesinin ardından kediniz temizlenme alışkanlığını tekrar kazanabilir. 
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?